Иран очаква да запази износа си на суров петрол най-малко на ниво от 1,1 млн. барела на ден след повторното въвеждане на санкциите на САЩ, съобщава Ройтерс, цитирайки неназовани източници, запознати с мисленето на властите в Техеран. Тези очаквания на иранските управляващи се базират на факта, че глобалният пазар на черното злато е прекалено затегнат, за да си позволи цялостно прекратяване на износа петрол от Ислямската република.
Според данни на компанията Refinitiv Eikon иранският износ на суров нефт е спаднал от началото на ноември до около 1 млн. барела дневно. Според други източник от петролната индустрия обаче, който също следи доставките, тези данни са в ниската част на реалният износ на суров петрол от страна на Техеран.
Иранският вицепрезидент Ешак Джахангири пък беше цитиран да казва, че Иран би могъл да продаде толкова петрол, колкото има нужда, въпреки оказваният от САЩ натиск.
Неговото изявление е факт, след като в понеделник Съединените щати възстановиха санкциите, насочени към петролния, банковия и транспортния сектор на Иран, и заплашиха с повече наказателни действия, за да се спре това, което Вашингтон определи като политика "извън закона". От своя страна Техеран определи това като икономическа война и обещаха да се противопостави.
"Американците постоянно заявяват, че ще сведат продажбата на ирански петрол до нулата, но трябва да кажа, че досега сме успели да продадем необходимите количества суров петрол", заяви Джахангири, цитиран от иранската новинарска агенция Tasnim. "Американците, с помощта на пропаганда, не виждат реалностите", допълни той. Джахангири посочи, че разговарял с мениджъри от компаниите в списъка с американските санкции и че някои вече са формулирали планове за това как да се справят с мерките, наложени от САЩ.
Междувременно петролните фючърси остават под натиск от продажби и по време на търговията във вторник, след като Вашингтон предостави на осем държави временно изключване от влезлите в сила на 5-и ноември санкции на САЩ върху иранския енергиен експорт. Това накара инвеститорите на пазарите на петролни фючърси да отслабят част от техните притеснения, свързани с петролните доставки след влезлите в сила санкции, и да се фокусират върху сигналите за забавяне на световния икономически растеж, които могат да доведат до ограничаване на потреблението на важната енергийна суровина.
Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през януари 2019 година се понижават с 0,5% към 72,70 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол с доставка през декември – с 0,35% към 62,80 долара за барел, търгувайки се недалеч от техните вчерашни многомесечни дъна съответно около 72,26 долара (най-ниско ценово ниво от средата на месец август) и около 62,56 долара (най-ниско ниво от месец юни).
Трябва да се има предвид, че САЩ предостави 180-дневно изключение за осем вносители на ирански петрол – Китай, Индия, Южна Корея, Япония, Италия, Гърция, Турция и Тайван. Според Ройтерс тази група държави формира близо три-четвърти от износа на ирански петрол по море, което означава, че поне на този етап Техеран все още има възможност да експортира достатъчно суров петрол.
Изнесеният суров петрол от Иран може действително да се понижи малко над 1 млн. барела на ден през ноември спрямо високите нива за 2018-а година от около 2,6 млн. барела. Но данните за декември могат да отбележат нарастване на иранския експорт, тъй като вносители ще използват предоставените от САЩ временни отстъпки от санкциите. Китай вече прогнозира, че по време на периода на временно изключение от американските санкции ще внася около 360 хил. барел ирански суров петрол на ден.
Междувременно остават в сила опасенията относно глобалния икономически растеж и търсенето на суров петрол на фона на търговската война между САЩ и Китай. Това идва в момент, когато нарастват петролните добиви в трите ключови производителя – Русия, Саудитска Арабия и САЩ. Трите страни заедно успяха да добият за пръв път в историята над 33 млн. барела суров петрол дневно през октомври. Това означава, че само те биха могли да покрият повече от една-трета от световното потребление на петрол, което е в размер на почти 100 млн. барела.