Според изследване, направено тази година, около 1,8 милиона души в България попадат ежедневно на фалшиви новини, обяви вицепрезидентът Илияна Йотова на международна конференция за фалшивите новини. Форумът е организиран от Атлантическия клуб и дигиталната национална коалиция. Според Йотова, евроизборите догодина ще са първия тест за мерките срещу фалшивите новини:
"Ще бъде интересно да проследим колко от изказванията и публикациите по време на предстоящата например предизборна кампания за европейските избори, ще бъдат причислени към дезинформацията. Евроизборите ще бъдат и първият сериозен тест затова, как се изпълняват мерките за борба с фалшивите новини. Предизборната кампания ще бъде коренно променена и различна от това, което сме виждали досега - и като послания, и като дезинформация, и като инструментариум и механизми"
Йотова представи и още данни за размерите на явлението.
"Най бързо се разпространяват фалшивите новини. За истинските новини е нужно средно шест пъти повече време да достигнат до 1 500 човека, отколкото на фалшивите, и това са данни на анализатори. 80 % от европейците са попадали на невярна или подвеждаща информация", каза Йотова.
Министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова посочи, че 18 държави в света, сред които и България са имали изкривени изборни резултати, заради проблема с фалшивите новини:
"Помним изборите през 2013 година и така наречената "Костинбродска афера" категорично изкриви изборният резултат и наистина подведе избирателят по един изключително манипулативен начин, така че и България има своя пример с една такава фалшива новина, една манипулация, която изкриви общественото настроение", каза Лиляна Павлова.