Обикновено директорите боравят с три-четири оферти от туристическите фирми, а учителите могат да избират, заяви Моника Златкова. Тя уточни, че за еднодневните ученически екскурзии и зелените училища учителите се командироват по общия ред на Наредбата за командировките в страната и тази тяхна краткотрайна извънучилищна заетост не предполага специален регламент. Допълнителната трудова заетост на учителите може да бъде регламентирана в колективния трудов договор, смята Златкова, но това по думите й не е редно да излиза като инициатива на образователното министерство.
Недоволбството на родители е провокирано още от цените на ученическите пътувания и липсата на документи за извършеното от тях плащане.
В масовия случай цените на еднодневна екскурзия варират от 29 до 35 лева, а на четиридневно зелено училище - около 300 лева. Офертата за еднодневната екскурзия включва транспорт и застраховка на детето, а храната е за сметка на семейството, разказват родители. За зелените училища пък се избират скъпи четиризвездни хотели, изискващи от децата по-сериозна дисциплина, което ги затруднява.
Емилия Елчинова от Комисията за защита от потребителите е категорична, че всеки родител трябва да разполага с индивидуален договор за пакетно пътуване на детето му (с продължителност повече от 24 часа), както и с фискален бон за внесената при туроператора сума. "Фискалният бон трябва да бъде за всяка сума поотделно, не общ фискален бон", уточни Елчинова.