Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестите в страната продължават и днес

| обновено на 15.11.18 в 23:16
Снимка: БГНЕС

В Перник и тази вечер граждани се събраха на протест с искане за оставка на правителство. За поредна вечер протестиращите блокираха магистрала "Люлин" и пътния възел в посока Перник и София, като до 21 ч. беше спряно и движението през Владая. 
Перничани скандираха пред колоната от автомобили "Елате при нас, протестът е за вас", "Оставка" и "Мафия". Те носиха български знамена. Призивът днес беше "Промяната е възможна". В поканата за протест изрично се подчерта, че това е протест на гражданите на Перник и нито една политическа партия не е добре дошла.
Недоволството е основно срещу стандарта на живот. Днес не е внесено искане за провеждане на протеста и той не е разрешаван. 
След снощната обсада на сградата на общинската и областната администрация, полицията и жандармерията, силите на реда през деня спираха за проверка почти всички автомобили. 
В Добрич недоволните граждани излязоха на протестно автошествие. С развети знамена и клаксони те се придвижиха по предварително начертан маршрут по основните булеварди в града. Според организаторите протестът тази вечер в града е свързан с "картела на горива, обидната политика спрямо хората с увреждания, високите данъци и неефективното управление на държавата". 
Хората искат оставката правителството, намаляване на цените на горивата и запазване на младите хора в България. По-късно протестиращите ще се съберат пред сградата на общината, като настроенията са за блокиране на пътища. 
Организаторите заявиха готовност да излизат всяка вечер на протест, докато исканията им за оставка на правителството не бъдат удовлетворени. 
За протеста, на който се събраха десетки граждани на Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец и Дряново нямаше разрешение, но хората искаха да кажат позицията си.

"Ние сме в подкрепа на целия български народ, протестираме за по-добър живот, нас не ни притеснява цената на горивата, притесняват ни работните заплати".

"Оставка на Валери Симеонов. Това е неописуемо да обижда така майките“.

"Може ли това нещо – всеки ден да се вдигат цени, данъци, застраховки, цена на хляб, на ток, на аболютно всичко..."

"Пенсиомерите...те са с по 200 лв. пенсия. И какво правят? Повечето дават по 200 лв. за лекарства".

"Тук сме по собствено желание и ги мразим всички партийци безплатно".

До гражданско неподчинение и затваряне на пътища не се стигна. 

В Бургас протестиращите заявиха, че целта им не е да свалят правителството, а да го накарат да работи за тях. Горивата са върхът на пирамидата, основният проблем е, че хората живеят все по-зле, заяви организаторът на протеста Милена Николова.

"Протестът не е противоправителствен, по никакъв начин не искам да свалям правителства, а да накараме действащото правителство в момента да започне да слуша хората, за които работи. В крайна сметка ние сме техният работодател. Не възприемаме правителството като наш защитник, не възприемаме и опозицията като такава. Дошли сме, за да се борим, не да се молим за едни действащи закони. Нещата се получават така, че правителството съдейства на монополите от всякакъв род. Искаме хората, които сме наели, като граждани да работят за нас, да работят само за нас".

Нямаме политически, а граждански искания, добави Николова.

Протести тази вечер има също в Габрово и Варна.

Без инциденти премина протестът в Стара Загора, който тази вечер беше по-малоброен, информира Светлана Димитрова:

Въпреки дъжда и студеното време около 50 души излязоха на протест. Този път сборният пункт беше затвореното пространство на булевард "Патриарх Евтимий", като от там групата пое на пешеходно шествие в посока север. Крайната тона беше сградата на Община Стара Загора. На мястото се присъединиха и протестиращи, които се придвижваха с автомобили.

Протестиращите се обединиха около мнението, че причината за протеста не са единствено високите цени на горивата.

"Беше важно да покажем, че метеорологичните условия не са нещо, което ще ни попречи да настояваме и да продължаваме със своите искания, които са изстрадани през всичките тези години. Всеки има своя личен мотив да е тук, но ние не можем да бъдем купени с 20 стотинки, нито с 40, нито с каквито и да е стотинки", заяви пред протестиращите организаторът на петата вечер Христо Христов. "Вече става въпрос за оцеляването на държавата ни, такава каквато са ни я завещали нашите предци, защото става въпрос за нашето достойнство, защото става въпрос за начина, по който ние ще продължим да се гледаме пред огледалото всяка сутрин."

Утре протестите в Стара Загора продължават. Предстои обаче да бъде уточнен техният организатор, както и маршрутът. 
Протестиращите в Сливен за втора поредна вечер блокираха за близо половин час движението по кръговото кръстовище "Розова градина". Около 50 недоволни от политическата система в страната и управляващото правителство пресичаха на няколко места кръстовището.  Това предизвика известно напрежение с попадналите в задръстването шофьори, но до инциденти не се стигна. 
"Това не означава, че никой не е солидарен с тях, ама един час да стоим тук, разберете,  не е ок".
"Пътувам, с две деца съм и не мога да мина през пешеходната пътека да си отидем до вкъщи."
След като освободи движението в центъра на града, шествието се отправи към площад "Хаджи Димитър", скандирайки "Оставка"  и "Мафия".
В Хасково протестиращите няма да затварят границата с Турция и Гърция в неделя, каквито бяха първоначалните им намерения. Решението беше огласено от организаторите на протеста след среща с директора на полицията в града Ангел Цанков. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна