Апелативният специализиран наказателен съд спря тази вечер решение на Специализирания наказателен съд, с което се променят мерките за неотклонение на бившия кмет на столичния район „Младост” Десислава Иванчева и бившата ѝ заместничка Биляна Петрова.
По-рано днес Специализираният съд постанови Иванчева и Петрова, които от 7 месеца са "под стража", да бъдат поставени незабавно под домашен арест. Два часа по-късно Специализираната прокуратура протестира определението. След което Апелативният спец съд спря изпълнението до произнасяне по същество, което според НПК трябва да стане до 7 дни.
Причина за спиране на изпълнение на определението са неизпратени доказателства по делото, въз основа на които съдът е преценил, че се налага промяна на мерките за неотклонение. Липсващият документ имал решаващо значение законосъобразно ли е променена мярката за неотклонение на Десислава Иванчева и Биляна Петрова.
От спецобвинението настояха да се спре предварителното изпълнение на новите мерки за неотклонение „домашен арест“ с мотива, че извън ареста Иванчева и Петрова могат да се укрият и да извършат ново престъпление.
Мотивирайки решението за пускане под „домашен арест“, съдия Иво Хинов от Специализирания съд посочи, че двете са във влошено психическо и физическо състояние, което затруднява възможностите им пълноценно да реализират правото си на лична защита.
“Аз искам да благодаря на съдебния състав за проявената човещина и затова, че иска да се спазват условията за справедлив процес, което ми връща вярата в правосъдието“, “Ние рано или късно ще докажем, че не е имало никакво авторство от наша страна и не сме искали никакви пари“, казаха Десислава Иванчева и Биляна Петрова.
Заедно с бившия районен кмет на "Младост" Петко Дюлгеров те са на съд по обвинение, че са поискали половин милион евро от строителния предприемач Александър Ваклин. Дюлгеров е "под домашен арест" още от края на октомври.
Заради необратимо влошаване на здравословното им състояние съдията от Специализирания наказателен съд Ино Хинов уважи искането им за по-леки мерки за неотклонение и замени "задържането под стража" с "домашен арест". В определението си той записа изрично, че освобождаването на двете трябва да стане незабавно.