По-малко от две седмици преди срещата на лидерите на Китай и САЩ, американският търговски представител обвини Пекин, че не е направил промени в икономическите си политики, заплашващи американската индустрия.
"Китай не е променил фундаментално нелоялните, неразумните и изкривяващите пазара практики", заяви снощи търговския представител на САЩ Робърт Лайтизер, цитиран от "Уолстрийт джърнъл".
Агенцията напомня, че търговският представител публикува във вторник доклад от 50 страници относно китайските търговски практики, който представлява актуализация на проучването през март и в който се твърди, че Пекин използва различни техники, за да принуди американските фирми да предоставят свои водещи технологии. Трябва да се има предвид, че администрацията на Доналд Тръмп използва именно доклада от месец март като основа за налагане на митнически тарифи на китайски стоки на стойност 250 млрд. долара, като това представлява близо половината от целия годишен китайски внос в САЩ.
В осъвременения доклад, от офисът на търговския представител твърдят, че Китай продължава да използва нечестни практики за незаконно получаване на американски технологии, включително кибер кражби, шпионаж и държавен натиск.
Новият доклад на Лайтизер изглежда в подкрепа на растящите в последно време притеснения, че търговската война между САЩ и Китай ще продължава да набира сила и през следващата година.
Според Луис Кюс от Oxford Economics, Вашингтон и Пекин вероятно ще продължават да повишават митата и догодина, което би навредило към 2020-а година по-сериозно на китайския икономически растеж, отколкото на американския. Според него администрацията на Тръмп вероятно ще увеличи от януари догодина тарифити върху вноса на китайския стоки за 200 млрд. долара до 25% от настоящите 10%. Това от своя страна ще накара Китай да вдигне до 25% своите мита върху вноса на американски стоки на стойност 80 млрд. долара.
Само тези нови тарифи могат да намалят БВП на Китай с до 0,6% през следващата година и с още 0,8% през 2020-а година, смята Луси Кюс. Той също така прогнозира, че растежът на китайския БВП ще се забави догодина до 6% и до 5,7% през 2020-а година.