Бизнес активност в китайския промишлен сектор спрямо да нараства през ноември за пръв път от повече от две години насам в резултат на продължаващо забавяне на новите поръчки с оглед на факта, че увеличаващата се несигурност около търговското напрежение със САЩ влошава бизнес нагласите във втората по сила икономика в света, показват резултати от последното проучване на Националното статистическо бюро.
Индексът PMI на промишлената активност в Китай се понижи през ноември до 50,0 пункта при очаквания за стабилизация в октомврийското ниво от 50,2 пункта. Това представлява най-ниско ниво от 28-месеца насам и първо достигане на ключовото ниво от 50 пункта, което е водораздел между експанзията и свиването на бизнес активност. За последно промишленият PMI индекс на Китай беше под това ключовата бариера от 50 пункта през юли 2016-а година, когато беше на ниво от 49,9 пункта.
Подиндексът, оценяваща само промишлено производство, се понижи до 51,9 пункта от 52,0 пункта през предходния месец, докато индексът на новите поръчки спадна до 50,4 от 50,8 пункта.
"Война с митническите тарифи" между САЩ и Китай продължава да се отразява най-негативно на китайските експортни промишлени поръчки, въпреки че съответният PMI подиндекс се повиши слабо през ноември до 47,0 от 46,9 пункта, но остава стабилно под важното ниво от 50,0 пункта за шести пореден месец, което е знак за свиване на новите експортни поръчки. Трябва да се има предвид, че през месец май (в началото на търговската война) индексът на промишлените поръчки за износ беше на ниво от 51,2 пункта - стабилно над важното ниво от 50 пункта, което е водораздел между растежа и спада.
Влошаване бележи и индексът на промишлените поръчки в самия Китай - до 47,1 пункта от 47,6 пункта през октомври.
Индексът PMI, измерващ активността извън промишлената сфера, също бележи понижение през ноември, достигайки 15-месечно дъно от 53,4 пункта спрямо 53,9 пункта през октомври. Подиндексът на активността в сферата на услугите се повиши слабо до 52,4 пункта от 52,1, докато индексът, оценяващ строителната активност, се понижи през ноември до 59,3 пункта от 53,9 пункта през октомври.
Трябва да се има предвид, че непромишленият PMI индекс обхваща редица важни сектори, включително търговията на дребно, авиацията, софтуерният бизнес, както и бизнеса с недвижими имоти и строителството.
Слабите ноемврийски проучвания потвърждават опасенията за отслабване на икономическите фундаменти на Китай в резултат на търговската война със САЩ. Някои анализатори се притесняват, че слабостта във втората по сила световна икономика ще остане в сила за по-продължителен период и може да се окаже по-сериозна от очакваното, ако американският президент Тръмп изпълни заканите си за рязко повишаване на митата от 10% на 25% върху вноса на китайски стоки за 200 млрд. долара.
Днешните слаби данни са факт само ден преди очакваният в събота работен обяд между Доналд Тръмп и китайския президент Си Цзинпин в кулоарите на срещата на лидерите от Г-20 В Буенос Айрес, Аржентина. Това ще е тяхната първа среща, след като двете най-големи икономики в света започна да налагат една на друга високи мита по-рано тази година. Вчера президентът на САЩ изпрати смесени сигнали относно изгледите за търговска сделка с Китай, посочвайки, че споразумението е близо, но самият той не е сигурен, дали желае то да бъде факт точно сега.