Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отскок на цените на петрола след сигналите за подновяване на търговските преговори между САЩ и Китай

Петролът поскъпва предпазливо по време на търговията във вторник, опитвайки се да ограничи част от вчерашния солиден ценови спад, тъй като и инвеститорите на пазарите на суровини, подобни на тези на фондовите борси, приветстват новините за подновяване на търговските преговори между САЩ и Китай.

Временното преустановяване на петролното производство в Либия също допринася за днешния опит за отскок на фючърсите на черното злато. Късно снощи Либийската национална петролна компания (NOC) обяви форсмажорни обстоятелства при износа на суров петрол от находището "Ел Шарара" с оглед на атака срещу съоръжението през уикенда от страна на местна военна групировка, съобщи "Уолстрий джърнъл". Временното преустановяване на добивите в този район се очаква да доведе до производствени загуби в размер на около 400 хил. барела дневно.

Фючърсите на петрол сорт Брент с доставка през февруари нараства с 1,45% към 60,85 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол с доставка през януари – с 2,35% към 52,20 долара за барел. Днешното възходящо движение обаче е факт, след като в понеделник и двата основни петролни фючърса отбелязаха понижения с близо 3%, тъй като инвеститори и анализатори продължават да изпитва съмнения, дали договореното в края на миналата седмица от "ОПЕК +" намаляване на добивите на петрол с 1,2 млн. барела от 1-ви януари ще допринесе за ново устойчиво поскъпване на важната енергийна суровина.

Поскъпването на петрола във вторник е в резултат най-вече на общия подем на световните капиталови пазари след информациите, че САЩ и Китай са стартирали последния кръг от търговските преговори, като властите в Пекин дори обмислят в скоро време да понижат убийственото високите мита от 40%, които наложиха през юли върху вноса на американски автомобили.

Междувременно Русия обяви, че планира да намали от януари добивите на суров петрол с между 50 и 60 хил. барела на ден като част от поетия от Москва ангажимент за постепенно съкращаване на производство с до 220 хил. барела, което е част от одобрената сделка във формата "ОПЕК +".

                                                              Графика на петрола Брент (на седмична база)

Снимка

Въпреки днешния опит за поскъпване петролните фючърси продължават да се търгува за трета поредна седмица без за ясна посока и недалеч от техните тазгодишни дъна, достигнати в края на октомври, когато фючърсите на петрол Брент се понижиха до 57,65 долара, а на американския лек суров петрол - до 49,31 долара за барел. Последвалият техен по-рязък отскок с над 5% като първа реакция на договореното от "ОПЕК+" съкращаване на добивите в рамките на следващите 6 месеца обаче се ограничи на нива съответно от 63,58 и от 54,64 долара за барел.

Вниманието на инвеститорите постепенно се насочват към редовните месечни доклади за състоянието на петролните пазари на Енергийната информационна администрация на САЩ (по-късно днес), на ОПЕК (в сряда) и на Международната агенция по енергетика (в четвъртък).


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна