Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шведски учени създадоха имунни клетки от кожа в борбата с рака

Учени от Университета в Лунд (Швеция) са успели да превърнат клетки от кожата на пациента в имунни клетки. Това е своеобразна застраховка за случаи, когато имунните клетки на болния откажат да работят срещу рака. И което е важното – в такъв случай рискът от отхвърляне по принцип е изключен.

Основата на имунната защита са Т-клетките, които се борят активно с патогените, но и търсят подозрителна активност в тялото. Помагат им така наречените "контролни клетки". Когато се провежда имунотерапия, лекарите манипулират процесите на търсене, насочвайки имунните клетки към рака.

В публикацията на шведските специалисти се казва: “От тъканта, взета от кожата, ще успеем да култивираме милиони клетки и да ги препрограмираме в дендритни, като самият процес ще отнеме само девет дни“.

Дендритните клетки могат да бъдат използвани в имунотерапията, изследват се и като помощни средства за ваксини. Ето че вече се проучва и ролята им за директна терапия за индуциране на имунитет срещу рака, съобщава сайтът По-здрави днес.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна