Новината за подновяване на търговските преговори между САЩ и Китай в началото на следващата седмица даде глътка въздух на изнервените световни пазари на акции, като в петък основните борси в Азия и Европа се оцветиха в зелено, а фючърсите на американските фондови индекси предполагат позитивен старт на Уолстрийт след вчерашните брутални разпродажби, провирани от драматичната обезценка на акциите на Apple с около 10%.
Въпреки че предстоящите разговори в Пекин е малко вероятно да доведат до незабавен пробив за разрешаване на търговските спорове между САЩ и Китай, самото подновяване на преговорите допринесе за позитивна настройка на инвеститорите по цял свят.
Голяма част от азиатските борси приключиха петъчната търговия с добри повишения, като основният китайски индекс Shanghai Composite нарасна с 2,05%, индексът Hang Seng се повиши с 2,24%, южнокорейският Kospi - с 0,83%, а индексът Strait Times на борсата в Сингапур - с 1,54%. Решението на Китайската централна банка да намали със 100 базисни пункта нивото на минималните задължителни резерви на търговските банки също допринесе за днешния подем на фондовите пазари. Единствено токийският индекс Nikkei се срина с 2,26% през първия ден на търговия за 2019-а на японските капиталови пазари, следвайки вчерашното драматично поскъпване на йената.
Европейските пазари на акции също приветстват подновяването на търговските преговори между Вашингтон и Пекин, като общият индекс Stoxx Europe 600 нараства с 1,41%, заличавайки вчерашния си спад с 1%.
Основният индекс на борсата във Франкфурт - DAX 30 пък се повишава с 1,77%, компенсирайки изцяло неговото понижение в четвъртък с 1,6%, тъй като германските експортно-ориентирани компании са най-чувствителни по отношение на въпросите, свързани с търговското напрежение в световен план. Френският индекс CAC40 нараства с 1,31%, британският FTSE100 - с 1,4% и италианският MIB - с 2,21%.
Днешното възходящо движение на борсите на стария континент е факт въпреки отслабването на бизнес активността в еврозоната през декември до 5-годишно дъно. Инвеститорите сякаш акцентират в по-голяма степен на изненадващо рязкото забавяне на инфлацията в региона на единната валута до 8-месечно дъно от едва 1,6%, което сякаш нулира шансовете ЕЦБ да повиши основните си лихви през настоящата година.
Поскъпването на петролните фючърси към двуседмични върхове се отразява позитивно на европейския енергиен сектор, като индексът STOXX Europe 600 Oil & Gas нараства с 2,26%, а акциите на отделни компании в сектора на петролните услуги като TGS Nopec, Subsea 7, Aker BP, Saipem и TechnipFMC поскъпват с между 3,5% и 5,5%.
Фючърсите на трите основни американски фондови индекси също поскъпват с между 1,20% и 1,55% преди старта на днешната търговия на Уолстрийт, опитвайки се да заличат част от солидните загуби в четвъртък. Фючърсите на DJIA се повишават с около 300 пункта (с 1,3%), но след като вчера се разделиха с цели 660 пункта (спад с 2,83%). Фючърсите на S&P500 пък нарастват с 1,325, а на технологичният индекс Nasdaq100 - с 1,58%, опитвайки да наваксат част от техния спад в четвъртък съответно с 2,48% и с 3,04%.
Вниманието на пазарите и от двете страни на Океана постепенно се насочва към важните данни за пазара на труда и за нивото на безработица в САЩ през декември (от 15:30ч. българско време). С интерес ще се след и банково събитие в Атланта (след 17:15 часа), на което участие ще има управителят на Федералния резерв Джером Пауъл и неговите предшественици - Джанет Йелън и Бен Бернанке.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп ще проведе нова среща с лидерите на Конгреса в опит да се излезе от задънената улица по отношение на исканото от него финансиране на строителството на стена по границата с Мексико и свързаното с това частично спиране на дейността на федералното правителство, което днес вече се намира в края на втората си седмица.