Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остри дебати в гръцкия парламент за вота на доверие срещу правителството

| обновено на 15.01.19 в 20:07
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Остри дебати се разразиха днес в гръцкия парламент по време на обсъждане вота на доверие към правителството на Алексис Ципрас. Опозицията приканва премиера да подаде оставка. Всички партии разкритикуваха СИРИЗА за договора със Скопие.

Премиерът Алексис Ципрас призова депутати да гласуват по съвест и отговорно пред историята, като подкрепят продължаване на мандата на правителството. В официални изявления само независими народни представители показаха готовност да подкрепят СИРИЗА.

Лидерите на опозиционните партии подложиха на остра критика, както цялостната политика на правителството, така и договора  за името на Македония.

Панос Каменос, бивш министър на отбраната, обвини премиера, че подкрепя „мъртвия Преспански договор“.

Анализаторите в Атина са на мнение, че с помощта на шестима независими депутати правителството на Ципрас ще оцелее, което гарантира и ратифициране на договора за Северна Македония.

Лидерът на консерваторите Кириакос Мицотакис прикани премиера да поиска вот на доверие от гърците, като подаде оставка.

Дебатите приключват утре с гласуване на вота към правителството на Алексис Ципрас. 

Междувременно със специално изявление външното министерство в Атина призовава Русия да не се меси във вътрешните работи на Гърция.

Поводът е разпространен коментар от руското външно министерство, че решението на парламента на Македония от миналия петък за конституционните промени, включително за промяна на името на страната, е наложено отвън и не отразява волята на македонския народ, съобщи ТАСС.

В позицията на руското дипломатическо ведомство се посочва още, че ситуацията на Балканите е взривоопасна и че за това красноречиво свидетелстват и последвалите вота в Скопие събития в Гърция – оставката на лидера на по-малката партия в управляващата коалиция Панос Каменос, процедурата за вот на доверие на правителството и пренебрегването на общественото мнение за Преспаското споразумение. За референдум по въпроса, засягащ основни национални интереси, не става и дума, се казва още в позицията на Москва.

В отговор от Атина се заявява, че споразумението допринася за укрепването на стабилността и мира на Балканите още от подписването му миналото лято.  


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна