Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът парира част от вчерашния ценови спад, поскъпвайки с близо 1%

Петролните фючърси нараства с около 1% в началото на европейската търговия във вторник, тъй като подновеният риск-апетит на световните фондови борси кара инвеститорите да погледнат с малко по-голям оптимизъм на усилията на ОПЕК и Русия за ограничаване на производството. Влошаващите се глобални икономически перспективи обаче могат в скоро време отново да подновят опасенията за по-слабо увеличение при търсенето на важната енергийна суровина.

Фючърсите на петрола Брент с доставка през март се повишават с 0,75% към 59,50 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари поскъпват с 1% към 51,00 долара за барел. По време на вчерашната търговия обаче и двата тип фючърси се понижиха рязко съответно с 2,5% и с 2,1% с оглед на шокиращо слабите данни от Китай за спад на вноса и износа през декември, които провокираха нови притеснения относно представянето на втората по сила световна икономика и респективно на глобалната икономика през настоящата година.

В подкрепа за поскъпването на петрола е договореното в края на 2018-а и влязло в сила от началото на настоящата година споразумение във формата "ОПЕК +" за съкращаване на петролното производство с 1,2 млн. барела дневно. Днешният подем на азиатските пазари на акции в резултат на информации, че Пекин обмисля данъчни съкращения и запазване на гъвката парична политика, за да се справи с китайското икономическо забавяне, също допринася за плахото поскъпване на петрола.

Наложените от САЩ санкции през миналия ноември върху износа на петрол от Техеран също би трябвало да окажат подкрепа за предпазливото поскъпване, въпреки че Вашингтон направи отстъпки за редица от големите потребителите на ирански петрол и най-вече на тези от Азия. В тази връзка Nikkei business daily съобщи във вторник, че Япония очаква да рестартира вноса на петрол от Иран до края на настоящия месец, като някои от японските банки са били уведомен и от техни потребители, че те ще подновят транзакциите за петролни покупки. Южна Корея вече очаква да получи ирански петрол в рамите на януари след четири месеца на прекъсване на тези доставки.

"Иранският износ вече е спаднал рязко и е вероятно ще остане около 1,3 млн. барела на ден през 2019-а година, или с 1,3 млн. барела под средния експорт за първото полугодие на миналата година", заявиха от HSBC. В същото време обаче HSBC посочи, че перспективата пред глобалната  икономика продължава да бъде много несигурна.

Това дава основание на голямата банка да понижи рязко с 16 долара до 64 долара за барел на прогнозата си за осреднените цени на петрола брент през 2019-а година, цитирайки силното нарастване на производството в САЩ и "все по-голямата несигурност относно бъдещето търсене на черното злато".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени