Индексът на сините чипове DJIA нарасна при старта на търговията в сряда с над 300 пункта благодарение на силно поскъпване на акциите на две от най-важни корпорации, влизащи в индекса на 30-те водещи компании - Boeing и Apple.
Акциите на Boeing поскъпват с около 7%, след като печалбите и приходите на самолетостроителния гигант нараснаха през последното тримесечие по-силно от очакваното, като компанията представи и по-добри прогнози за финансово състояние през 2019-а година.
Акциите на Apple пък нарастват с 4,7%, тъй като технологичният гигант отчете малко по-добри от очакваните печалби и приходи за четвъртото тримесечие на 2018-а година, въпреки че самите продажби на компанията се понижиха с 5%, като най-силен спад от 15% имаше при продажбите на iPhone-и.
Благодарение на рязкото поскъпване на акциите на Apple и Boeing индексът DJIA вече се повишава с 330 пункта (с 1,34%) към 24 869 пункта - най-високо негово ниво от 12-ти декември насам, отправяйки поглед към ключовата техническа зона на съпротива около 24 841/24 975 пункта (бивш връх от 12-ти декември; 61,85-тна корекция на целия негов спад от рекордния връх около 26 938 пункта, достигнат в началото на октомври 2018-а до 17-месеченото дъно около 21 21 440 от 26-и декември; важни 100-дневна и 200-дневна пълзящи-средни).
Графика на индекса DJIA
Широкият индекс S&P500 нараства с 0,55%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,93%, намирайки допълнителна подкрепа от рязкото поскъпване с близо 16% на акциите на Advanced Micro Devices Inc., след като голямата компания за микропроцесори направи оптимистични прогнози за 2019-а година, въпреки че представи по-слаби от очакваното печалби и приходи през последното тримесечие.
Вниманието на инвеститорите на Уолстрийт се насочва постепенно към края на заседанието на Федералния резерв (от 21:00ч. наше време), на което не се очаква промяна на лихвената политика, с по-голям акцент върху пресконсфренцията на шефа на банката Джером Пауъл (от 21:30ч.). Пазарните участници ще следят за сигнали относно бъдещата лихвена политика (дали Пауъл ще потвърди, че банката вече заема "изчаквателна" позиция) и относно досегашната стратегия на намаляване на огромния финансов баланс на Фед, натрупан през годините на криза, когато централната банка провеждаше политики на "количествени улеснения".
Ще се следят и евентуално новини около стартиращите днес във Вашингтон двудневни търговски преговори на високо ниво между САЩ и Китай.