Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в четвъртък вечерта, че САЩ и Китай са постигнали огромен напредък в търговските преговори, визирайки въпросите, свързани с правата на интелектуалната собственост и технологиите, но добави, че "това не означава, че имаме сделка", съобщават Ройтерс и MarketWatch.
След срещата си с лидера на китайската търговска делегация във Вашингтон - вицепремиерът Лю Хъ, Доналд Тръмп заяви, че ще се срещне с китайския си колега Си Цзинпин "един или два пъти" преди да бъде постигнато търговско споразумение между двете страни, но отбеляза, че все още не са уточнени конкретните дати.
Американският президент също така приветства решението на Китай да купува повече селскостопански продукти от САЩ, като същевременно отбеляза, че страната вече е предприела стъпки за отваряне на сектора си за финансови услуги. Той продължи да подчертава, че в момента САЩ имат "най-напредналите отношения с Китай от когато и да било".
Говорейки в Овалния кабинет на Белия дом след срещата си с китайския вицепремиер Лиу Хе, Доналд Тръмп заяви, че е оптимист, че двете най-големи икономики в света могат да достигнат "най-голямата сделка, постигана някога".
Междувременно в писмо, изпратено до Тръмп, Си Цзинпин изрази надежда, че двете страни ще могат да се срещнат "по средата" на пътя, за да постигнат по-скорошна търговска сделка. Китайският лидер отбеляза, че отношенията между двете страни са на "критичен" етап. В същото време лидерът на китайската делегация Лю Хъ потвърди, че Китай се ангажирал да купува по 5 млн. тона соя дневно от САЩ и също изрази надежда, че двете страни ще могат да ускорят определения 90-дневен период за постигане на търговско споразумение.
Ройтерс напомня, че продажбите на соя на САЩ за Китай, които възлизаха през 2017-а година на 31,7 млн. тона, бяха до голяма степен преустанови през втората половина на миналата година с оглед на въведените високи китайски митнически тарифи. Ангажимент за ежедневни покупки на 5 млн. тона американска соя доведоха до позитивна реакция от страна на Тръмп, като той посочи, че това "ще направи нашите фермери щастливи".
В изявление на китайската търговска делегация се посочва, че двудневните преговори на високо равнище са постигнали "важен напредък", съобщи официалната китайска информационна агенция Синхуа. Според Синхуа Китай ще разшири вноса на селскостопански, енергийни и промишлени продукти от САЩ.
Докато Китай предложи увеличаване на покупките на американски селскостопански, енергийни и други стоки, за да се опита да разреши търговските спорове, преговарящите продължиха да имат различия по отношение на по-трудните въпроси, включително искания на САЩ Китай да предприеме стъпки за защита на американската интелектуална собственост и да прекрати политиките, които според Вашингтон принуждават американските компании прехвърлят технологиите на китайски фирми.
Търговският представител на САЩ Робърт Лайтизер обаче заяви, че по тези въпроси е постигнат "значителен напредък", включително механизми за проверка, проследяващ всички ангажименти за реформи, които Китай прави. Той посочи пред репортери в Белия дом, че целта на САЩ е да се превърнат китайските ангажименти в "по-конкретни, всеобхватни и приложими" с механизъм за предприемане на действия, ако Китай не успее да ги изпълни, но отказа да предостави по-конкретни детайли.
На въпрос дали двете страни са обсъждали вдигането на американските тарифи за вноса на китайските стоки, Лайтизер каза, че тарифите не са били част от преговорите.
По-късно снощи Белият дом направи официално изявление в което посочи, че планираното от 2-ри март увеличение на митата на китайските стоки за 200 млрд. долара до 25% от 10% представлява "твърд краен срок", ако до 1-ви март не бъде постигнато търговско споразумение.
Доналд Тръмп също не смята, че ще трябва да се удължи крайния срок. "Мисля, че когато президентът Си и аз се срещнем, всяка спорна точка ще бъде договорена", добави той.
Междувременно страна ясно, че търговският представител на САЩ Робърт Лайтизер и министърът на финансите Стивън Мнучин са поканени да оглавят преговорния екип на САЩ, който се очаква да пристигне в Пекин около средата на февруари за продължаване на преговорния процес (след края на Китайската лунна нова година).