Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юнкер и Мей в „ожесточена, но конструктивна“ дискусия по Брекзит

| обновено на 07.02.19 в 17:05
Тереза Мей и Жан-Клод Юнкер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и британският премиер Тереза Мей се договориха отново да се срещнат преди края на февруари. Пробив от страна на ЕС няма.

Както се очакваше, на днешната среща между двамата в Брюксел Мей поискала правно обвързващи промени за термина „предпазен механизъм“ за границата на остров Ирландия. Тя направила няколко предложения в контекста на поетите ангажименти към британския парламент.

Председателят Юнкер повторил, че споразумението няма да се предоговаря, но е изразил готовност да се положат повече усилия за политическата декларация и по-точно за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство. Той напомнил, че всяко решение трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и 27-те страни-членки.

„Дискусиите бяха ожесточени, но конструктивни“, каза говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас за преговорите. „Въпреки предизвикателствата, двамата лидери се съгласиха, че екипите им трябва да преговарят помежду си, така че да стигнат до решение, което би могло да получи възможно най-широка подкрепа в британския парламент, като зачита насоките, договорени от Европейския съвет“, добави той.

По-късно Мей разговаря с председателя на Европарламента Антонио Таяни и с ръководителя на работната група по преговорите в парламента за Брекзит Ги Верхофстат, които изразиха същата позиция.

„Парламентът напълно подкрепя споразумението за оттеглянето. Това е единственото решение, което гарантира организиран Брекзит, защитава мира в Ирландия и целостта на единния пазар“, каза Таяни.  „Приветствам ангажимента на премиера към споразумението от Разпети петък - това е фундаментално послание към ЕС. Отворени сме за повече амбиции в бъдещите ни отношения, в т.ч. и да преразгледаме ситуацията в Ирландия, ако Обединеното кралство промени червените си линии“.

Таяни нарече варианта Брекзит без сделка „икономическа и човешка катастрофа“.

На същото мнение бе и Верхофстат.

„За нас Брекзит без сделка не е възможност, а бедствие и за двете страни на Ламанша. Всъщност, е безотговорно и от страна на някои британски политици, които  предпочетоха този вариант и се втурнаха към него“, каза той.

Верхофстат подчерта, че междупартийните преговори във Великобритания са особено важни, за да се стигне до план за оттегляне с по-широка подкрепа от получените  няколко гласа в повече в Камарата на общините.

Междувременно лидерката на Камарата на общините Андреа Лийдсъм съобщи, че дебат в британския парламент за Брекзит е насрочен за 14 февруари.

На свой ред германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че решение на проблема с избягването на „твърда“ ирландска граница може да бъде намерено и без предоговаряне на вече постигнатата сделка.

„Имаме 50 дни“, каза Меркел по повод оставащите дни до 29 март, за когато е насрочен Брекзит.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени