Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев призова родителите:

Малките деца не трябва да бъдат водени в страни, в които има морбили

В най-голям риск са бебетата до 13-месечна възраст и неваксинираните заради други заболявания деца

2
Снимка: Архив
Едно от ваксинопредотвратимите инфекциозни заболявания отново ни напомни за себе си през изтеклата седмица - морбили, наричано дребна шарка или брусница. Случаи на заболяването бяха регистрирани в област Благоевград, както и при 37-годишна жена от София, завърнала се от чужбина. От Министерството на здравеопазването заявиха, че към момента не може да се говори за епидемия, а за епидемичен взрив.

Здравните власти призоваха родителите да проверят дали децата им са ваксинирани и при пропуски да бъдат взети мерки. Ваксината се поставя от 13-месечна възраст, като има последваща реваксинация на 12 години. Тя е в състава на трикомпонентна ваксина, в която са включени и имунизации срещу заушка и рубеола. Заболяването морбили е силно заразно, заради което до наричат "болестта на първата среща". Инкубационният период - от контакта с болен до проявата на първите симптоми, обикновено е 1-2 седмици.

Проф. Тодор КантарджиевКърмачетата не бива да бъдат излагани на контакт с хора, пътували скоро в чужбина, а децата, навършили 13-месечна възраст трябва да бъдат ваксинирани, заяви пред Радио София директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"В най-голям риск са две групи деца - неваксинираните деца, поради ненавършена възраст (13 месеца) и неваксинираните по медицински показания - например деца с астма. Затова съветът ми е: деца, които не са ваксинирани, не бива да бъдат водени в страни, в които има морбили в момента. Казвам за родители, които след месец и половина масово ще тръгнат до съседна нам страна за Великден".


Хората, които не са боледували и се връщат от чужбина, не бива поне седмица да се срещат с деца, а 21 дни след завръщането да не се срещат с деца до 13-месечна възраст, призова специалистът.

Не всички хора еднакво реагират на ангиненното дразнене на ваксина. Има известен процент от хора, които не реагират и не създават антитела. Именно затова се прави и втората ваксинация на 12-годишна възраст, обясни проф. Кантарджиев. Около 90 - 95 процента от ваксинираните имат траен имунитет за цял живот.

Още за заболяването - чуйте в прикачения звуков файл!


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна