Замърсяването на въздуха причинява 790 000 случаи на преждевременна смърт годишно в Европа и 8,8 млн. в глобален мащаб, което е двойно повече от скорошни оценки, сочи ново изследване, цитирано от АФП.
Между 40 и 80 процента от тези смъртни случаи се дължат на сърдечни проблеми, които са подценявани досега.
Средно, токсичният коктейл от замърсяващи околната среда вещества от автомобили, индустрия и земеделие намалява живота на тези, които умират преждевременно с 2,2 години, изчисляват специалистите.
„Това означава, че замърсяването на въздуха причинява повече преждевременни смъртни случаи от тютюнопушенето, което според Световната здравна организация е отговорно за смъртта на 7,2 млн. души през 2015 г.“, посочва Томас Мюнцел, професор Университетския медицински център в Майнц, Германия. „Тютюнопушенето може да се избегне, но мръсният въздух не“, отбелязва той.
В Европа, въпреки строгия контрол над качеството на въздуха в сравнение с мнозинството други региони, са регистрирани 133 смъртни случаи на 100 000 души годишно. Това се обяснява с комбинацията от мръсен въздух и гъста населеност.
Още по-сериозни нива на преждевременна смърт - над 200 годишно на 100 000 души, са регистрирани в България, Хърватия и Румъния. Тази тенденция се отдава на по-слабо напреднало здравеопазване.
Новото изследване, публикувано в European Heart Journal, е фокусирано върху Европа, но подобрени статистически методи са приложени и за останалата част на света.
Ревизираният брой за Китай е 2,8 млн. смъртни случаи годишно - повече от 2,5 пъти над настоящите оценки. Данни за неевропейски страни ще бъдат публикувани отделно.