Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баркиндо: Пазарът реагира положително на последната среща на "ОПЕК +"

Петролът продължава да се търгува в най-високи нива за 2019 година

Мохамед Баркиндо, генерален секретар на ОПЕК
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Генералният секретар на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) Мохамед Баркиндо заяви във вторник, че пазарът на петрол е реагирал положително на вчерашното заседание на "Съвместния комитет за наблюдение на министрите" (т.нар. JMMC на страните-членки на ОПЕК и на техните съюзници, включително Русия).

В понеделник JMMC обяви, че всичките участващи страни обещаха да надхвърлят през следващите месеци договореното ограничаване с общо 1,2 млн. барела на добивите на петрол и решиха да анулират срещата си през април във Виена, като вместо това планираха да се срещнат през юни в Джеда, Саудитска Арабия.

Обръщайки се към Съединените щати, Мохамед Баркиндо посочи, че всички санкции, наложени от Вашингтон върху страни-членки на ОПЕК, ще бъдат "контрапродуктивни" и добави, че законопроектът на американския конгрес, известен като NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), който така и не беше приет до ден днешен, няма да служи в най-добър интерес на САЩ. Законопроектът NOPEC трябваше да премахне държавния имунитет и да проправи пътя на САЩ да съди ОПЕК и неговите национални петролни компании според Американския антитръстов закон въз основа на ограничаване на световните доставки на петрол. Баркиндо също така добави, че американската шистова промишленост "не се подчинява на собствените си производствени прогнози". Според шефа на ОПЕК би било "практически невъзможно" да се намали вносът на ирански петрол до нула, както планират Съединените щати.

След вчерашното решение на JMMC петролните фючърси поскъпнаха към най-високи нива в рамките на настоящата година, като тяхното възходящо движение остава в сила и през днешната търговия.

                                                                                          Графика на петрол Брент

Снимка

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през април поскъпват във вторник с 0,3% към нов 4-месечен връх от 59,33 долара за барел (най-високо ниво от 13-и ноември 2018-а година), задълбочавайки вчерашното си рали с 1%. Фючърсите на петрола Брент с доставка през май пък добавят 0,33% към вчерашното възходящо движение с 0,6% и се търгуват около 67,85 долара за барел - недалеч от техния тазгодишен връх към 68,14 долара за барел, достигнат за кратко по време на търговията на 14-ти март.

Подкрепа за продължаващото поскъпване продължават да оказват както намалените добиви в рамките на "ОПЕК +", така и санкциите на САЩ спрямо водещи петролни производители като Венецуела и Иран.

Възходящото движение на петролните цени обаче остава ограничено в известна степен от продължаващите опасения, че забавянето на световната икономика ще отслаби потреблението на черното злато, както и от растящите добиви в рамките на САЩ. От началото на 2108-а година насам производството на американски суров петрол нарасна с над 2 млн. барела дневно до около 12 млн. барела на ден, което направи САЩ най-големият производител, изпреварвайки Русия и Саудитска Арабия.

Междувременно Bank of America Merrill Lynch отбеляза, че "икономическите рискове са в посока надолу" (за по-голямо от очакваното забавяне на глобалната икономика) и че анализаторите на банката прогнозират растеж на световното потребление на петрол с 1,2 млн. барела на ден през 2019-а година и с 1,5 млн. барела през 2020-а година. Това даде основание на американската банка да прогнозира осреднена цена на петрола Брент от $70 за барел и на лекия суров петрол на САЩ от $59 долара за барел през настоящата година и цени съответно от $65 и от $60 за барел през 2020-а година.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени