Раздразнено от забавянето и от "бюрократичната инертност" на НАСА, правителството на Доналд Тръмп обяви плановете си за ускорено завръщане на американски астронавти на Луната до пет години, предава БТА, цитирайки Франс прес.
Сроковете се съкращават - от предварително анонсираната 2028 година на 2024 година.
Намеренията на Белия дом бяха изказани от вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс по време на реч, която беше доста остра по отношение на дейността на американското космическо ведомство. Пенс беше на посещение в "Рокет сити" в град Хънствил, щата Алабама, където се произвеждат американските ракети от 60-те години на миналия век.
"По заповед на президента политиката на Белия дом спрямо НАСА е бързото завръщане на американски астронавти на Луната в срок до пет години", заяви Пенс. Той е председател на Националния съвет за космоса, възстановената структура на правителството след идването на Доналд Тръмп на власт. Този съвет бе закрит през 1993 година.
"Първата жена и следващият човек, който ще стъпи на Луната, ще са американци. Те ще стартират на американски ракети от американска земя", добави Пенс.
Лунните мисии "Аполо" на НАСА приключиха през 1972 година, припомня агенцията.
Президентът Тръмп си постави за цел да извади американското космическо ведомство от летаргията, в което беше изпаднало след прекратяването на програмата с космическите совалки. В отговор на това НАСА планираше пилотирано кацане на Луната за 2028 година.
"Това не е приемливо. Не трябва да се подценяваме. Предишния път подготовката да стъпим първи на Луната ни отне само осем години. Това беше преди половин век. Сега не трябва да чакаме 11 години, за да се върнем обратно там", изтъкна Пенс.
Майк Пенс сравни президента Тръмп с Джон Кенеди, наричайки ги мечтатели. Но Пенс отбеляза, че в наши дни нещата са се променили и в космическата надпревара най-големият конкурент на САЩ вече не е Русия, а Китай, който неотдавна прилуни свой апарат на неосветената страна на нашия естествен спътник. Това явно издавало амбициите на Китай да се превърне в първостепенен играч при осъществяването на лунни мисии.