Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захариева: Изказването на Чавушоглу е крайно неприемливо

След демарша турският посланик обяснил, че думите на министъра били извадени от контекста и той не искал да обижда България

| обновено на 29.03.19 в 17:54
Екатерина Захариева
Снимка: БГНЕС

Министърът на външните работи Екатерина Захариева определи като крайно неприемливо изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Анкара се е намесила при приемането на поправките в Закона за вероизповеданията от българския парламент. Тя е готова да бъде изслушана по темата в Народното събрание. 

По разпореждане на Захариева турският посланик Хасан Улусой бе извикан днес сдедобед в МВнР и му бе направен демарш за думите на министър Чавушоглу, изречени на предизборен митинг в град Текирдаг. На него му е било казано, че приоритет на българската външна политика е да поддържа диалог със съседите при  взаимно уважение и ненамеса във вътрешните работи.

Посланик Улусой обяснил, че думите на министър Чавушоглу са били извадени от контекста и представени погрешно. Дипломатът уверил българското МВнР, че турската страна не е имала намерение да обижда България или да оказва влияние върху законодателния процес.

„Законът не е насочен срещу нито една религия. Право на българския парламент е да се погрижи за това да финансира всички религии в България, така че да се чувстват равни. Нямаме какво да крием. България никога не се е подлагала на натиск“, подчерта Захариева по-рано днес.

Преди това от „Обединени патриоти“ внесоха в деловодството на парламента искане за изслушване на Екатерина Захариева в парламента в сряда за това какви действия са предприети по повод изказванията на турския ѝ колега, че Анкара се е намесила в поправките в Закона за вероизповеданията. Председателят на парламентарната група Волен Сидеров настоя и премиерът да вземе отношение по случая. 

„Не може външен министър на друга държава да се изказва по този начин.  Мисля, че и премиерът ще вземе отношение, въпреки че там са деликатни с Ердоган, те имат деликатни отношения спрямо бежанци-мигранти, но все пак това са различни теми, достойнството на България трябва да се пази“, посочи Сидеров.

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов коментира, че случилото се е поредна провокация към България от страна на Турция.

„Тези провокации са периодични. Това са едни непрекъснати сондажи на турската държава по отношение на жизнеността на инстинкта за самосъхранение на България“, каза той.

Бившият вече депутат Цветан Цветанов, който е сред вносителите на законопроекта за вероизповеданията, отрече за каквато и да е намеса от страна на Турция: 

„Категорично не и по никакъв повод не съм чувал позиция от страна на Турция по темата за Закона за вероизповеданията“. 

Цветанов определи като популизъм искането на БСП за вето върху Закона за вероизповеданията. Той разкритикува левицата, която не участва в заседанията на Народното събрание и обърна внимание, че Консултативният съвет към президента не е заседавал от близо година. 

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ от своя страна заяви: 

„Аз нямам представа да има такава информация, нямам и информация, но доколкото знам в неделя в Турция има избори“.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна