Петролните фючърси поскъпват в началото на седмицата към нови 5-месечни върхове, продължавайки да намират подкрепа от намалените добиви от страна на "ОПЕК +", от санкциите на САЩ спрямо Иран и Венецуела и от ескалиращото напрежение в Либия с оглед на сблъсъците между бунтовнически и правителствени сили в покрайнините на столицата Триполи.
След като фючърсите на петрола Брент с доставка през юни успяха да поскъпнат в петък над важната психологическа съпротива от 70 долара за барел за пръв път от ноември 2018-а година насам, приключвайки седмицата с ръст от 4,1%, в понеделник те нараства с 0,61% към 70,83 долара за барел, отправяйки поглед към следващата бариера от 71 долара.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май пък се повишават с 0,5% към нов петмесечен връх около 63,50 долара за барел (най-високо ниво от 5-и ноември 2018-а година), задълбочавайки солидния растеж с близо 5% през изминалата седмица.
Решението на "ОПЕК +" да намали от януари съвместните добиви с 1,2 млн. барела на ден продължава да бъде основен двигател за силното поскъпване на черното злато през последните месеци. Разширяването на наложените от САЩ санкции върху износа на петрол от Иран и Венецуела е също важен фактор за поскъпването на петрола, както и подновените надежди за повишаване на глобалното потребление на суров петрол с оглед на сигналите в последното време, че забавящата се китайската икономика може би вече е достигнал своето дъно и петъчните силни данни за състоянието на американския трудов пазар през март.
През уикенда американският вицепрезидент Майк Пенс заяви, че САЩ ще наложат допълнителни санкции спрямо Венецуела, които ще включват 34 кораба, притежавани или управлявани от местната държавна петролна компания PDVSA, която вече беше засегната от американските наказателни мерки, както и две чуждестранни компании, които транспортират венецуелски петрол до Куба.
"По указание на президента Доналд Тръмп САЩ ще санкционират 34 кораба, притежавани или управлявани от PDVSA, както и две допълнителни компании, които транспортират венецуелски суров петрол до Куба", заяви Пенс в реч в Университета "Райс" в Хюстън. Той добави, че санкциите ще навредят на "жизненоважния източник" на богатството на венецуелския президент Николас Мадуро.
Преди време САЩ признаха лидера на опозицията Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела и въведоха санкции спрямо компанията PDVSA, което доведе до 30-процентен спад в производството на суров петрол. Майк Пенс също посочи, че Вашингтон "ще обмисли в следващите дни повече санкции срещу финансовия сектор на Венецуела".
Междувременно ескалиращото напрежение в Либия с оглед на сблъсъците между бунтовнически и правителствени сили в покрайнините на столицата Триполи също допринася за продължаващото поскъпване на петролните фючърси, тъй като въоръжените действия заплашват да нарушат либийските петролни доставки.
Поскъпването на петрола може да се забави поне временно от растящите добиви в САЩ до рекордни исторически нива от 12,2 млн. барела на ден и от все още неясното становище на "ОПЕК +" дали шестмесечното споразумение за ограничаване на производството ще остане в сила и през втората половина на 2019-а година.
В понеделник енергийният министър на Саудитска Арабия - Халид ал-Фалих беше цитиран от Ройтерс да казва, че все още е твърде рано да се каже, дали ще има консенсус сред членовете на ОПЕК и техните съюзници, включващи и Русия, за удължаване на срока на действащото споразумение за ограничаване на производството. Според него предстоящата през месец май среща ще бъде ключова, тъй като до тогава ще стане по-ясен ефект от текущото съкращаване на петролните добиви. Той също така посочи, че петролните складови запаси остава по-високи, отколкото техните исторически осреднени нива, но пазарът продължава да се ребалансира.
Русия обаче е неохотен участник в споразумението си с ОПЕК за ограничаване на добивите на петрол и може да увеличи производството, ако срокът на настояща сделка не бъде удължена преди нейното изтичане на 1-ви юли, заяви в края на предишната седмица енергийният министър на страната Александър Новак.
Според анализ на компанията Energy Aspects ОПЕК вероятно ще удължи действащото споразумение до края на настоящата година, освен ако износът на петрол от Венецуела и Иран не бъде занулиран и това ще помогне за поскъпване на петрола Брент към нива между 75 и 80 долара за барел.