Европейският съюз може да изправи Съединените щати пред Световната търговска организация (СТО), или да използва налагането на ответни мерки, за да защити своите компании в Куба, след като американският президент Доналд Тръмп отмени забраната за граждани на САЩ да подават съдебни дела срещу инвеститори в карибската островна държава.
"ЕС смята, че екстратериториалното прилагане на едностранни ограничителни мерки противоречи на международното право и ще използва всички подходящи мерки", заяви шефът външната политика в съюза Федерика Могерини, цитирана от Ройтерс.
Могерини посочи, че тези стъпки биха могли да включват разглеждане на спорния казус в рамките на Световната търговска организация, или използване на т.нар. "Блокиращ статут", който позволява на компании от ЕС, съдени в Съединените щати, да възстановят всички понесени вреди от американски ищци в съдилищата на Европейския съюз.
Повод за това даде решение на администрацията на Доналд Тръмп през миналия месец да вдигне дългогодишната забрана за граждани на САЩ да завеждат дела срещу чуждестранни компании, които използват имоти, конфискувани от комунистическото правителство на Куба след революцията на Фидел Кастро от 1959 година.
Основната политическа промяна, която според Държавният департамент може да доведе до стотици хиляди съдебни искове за десетки милиарди долари, има за цел да засили натиска върху Хавана във време, когато Вашингтон настоява за прекратяване на кубинската подкрепа за социалистическия президент на Венецуела Николас Мадуро.