В четвъртък петролните фючърси се понижават с около 1%, след като складовите запаси на суров петрол в САЩ нараснаха през последната седмица с близо 10 млн. барела в резултат на рекордни американски добиви.
Според енергийната информационна администрация (EIA) складовите доставки на суров петрол в САЩ са нараснали с цели 9,9 млн. барела до 470,6 млн. барела през седмицата до 26-и април, достигайки по този начин най-голям обем от септември 2017-а година насам благодарение на рекордни американски добиви от 12,3 млн. барела на ден.
"Това идва в момент, когато американските рафинерии се насочват към пролетния период на технически ремонти, провокирайки допълнителни опасения, че търсенето на суров петрол от тяхна страна ще бъде по-слабо, което може да доведе до по-нататъшно увеличаване на складовите запаси", заявиха за Ройтерс анализатори от ANZ Bank.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни се понижават с 1,2% към 62,80 долара за барел след вчерашно понижение с 0,5%, отправяйки поглед към триседмичното дъно от 26-и април около 62,16 долара.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през юли пък се понижават с около 1% към 71,50 долара за барел, продължавайки да отстъпват от 6-месечния връх над нивото от 75,00 долара, достигнат за кратко през предишната седмица.
Петролните пазари извън САЩ обаче остават затегнати с оглед на ескалиращата политическа криза във Венецуела, валидните от днес по-стриктни санкции на САЩ спрямо износа на ирански петрол и продължаващото стриктно ограничаване на добивите във формата "ОПЕК+".
Според последно проучване на Ройтерс производството на суров петрол в рамките на ОПЕК е достигнало през април 4-годишно дъно от 30,23 млн. барела на ден. Енергийният министър на Оман - Мохамед бин Хамад ал-Румхи пък заяви в сряда, че целта на картела е да удължи срока на действие на споразумението за ограничаване на производството, което е валидно от началото на януари, когато ОПЕК и техните съюзници от "ОПЕК+" се срещнат отново през юни.
Агенция Ройтерс обаче отбелязва, че въпреки желанието на много от страните-членки на ОПЕК да продължат с намаляването на доставките, петролният картел в крайна сметка може да бъде принуден да предприеме действия, за да отговори на търсенето на пазара и след силното поскъпване на черното злато с над 30% през настоящата година.
Русия вече изпрати подобни сигнали за потенциално увеличаване на своето производство. През месец април обаче производството на петрол в страната спадна до 11,23 млн. барела от 11,3 млн. барела през март и е все още над договорените с ОПЕК квоти.
Графика на петрола Брент