В първия си работен ден след изборната ваканция парламентът отхвърли президентското вето върху Закона за държавната собственост. Единодушно, със 143 гласа, но в отсъствието на БСП, депутатите преодоляха 15-ото вето на държавния глава.
Законът за държавната собственост беше приет на 15 май и неговата цел бе да оптимизира и ускори процеса по изграждане на значими национални обекти.
С измененията се предвижда собствениците на земеделски имоти над 50 декара да бъдат по-добре компенсирани при принудително отчуждаване.
Президентът смята, че не е постигнат баланс между обществения интерес и защитеното от Конституцията право на собственост.
Депутатът от " Обединени патриоти" Христиан Митев коментира ветото на държавния глава. Според него то съдържа правен нонсенс:
„За съжаление, ние сме свидетели, че от страна на президентската институция като че ли имаме връщане на закони напук - без да има съответната ясна и точна правна обосновка“.
Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков заяви, че е защитен интересът на собствениците на земи, които подлежат на отчуждаване:
„Бяхме готови за този сериозен дебат, защото темата наистина е много важна. Подходили сме изключително отговорно с ясната цел да запазим все пак баланса между обществения интерес и частния такъв, съобразявайки се изцяло както и с решението на Конституционния съд от 2013 година, така и с нашето разбиране къде би бил балансът, така че да няма усещане, че частният интерес някак си се поставя под обществения“.
От ДПС подкрепиха закона. Хамид Хамид призова:
„Премълчаваме жалбите, които блокират инвестициите, от страна на т. нар. „зелен октопод“, блокират всяка една инвестиция в страната – голяма, средна или малка“.
Държавният глава Румен Радев наложи вето върху закона ден след евровота, като се обоснова, че принципно подкрепя целта на законопроекта - да се ускори процесът по изграждане на национални обекти и да се насърчат инвестициите в индустриалния сектор. В мотивите обаче посочва, че липсват ясни критерии за включване в списъка на национално важните обекти, което може да засегне редица частни имоти, без да има гаранции, че те са обекти за общо ползване в обществен интерес. Радев вижда и проблем при промените, които предвиждат специален режим за обезщетенията при отчуждаване на земеделски земи и горски територии на собственици на имоти с обща площ над 50 декара, без аргументи защо с подобна площ, което поражда, съмнения, че тази промяна обслужва определени критерии.
„БСП за България“ не участват в дебатите по ветото, въпреки решението на Националния съвет от вчера социалистите да се върнат в парламента. Ден след оставката на Корнелия Нинова ръководството на парламентарната група на БСП се събира днес, за да обсъди законодателните инициативи, които партията ще внесе в четвъртък, след връщането си в парламента.