12 медала за България на Балканиадата по лека атлетика

Щафетата на България на 4 по 400 м спечели бронзови медали.
Снимка: БФЛА

Българските атлети спечелиха 12 отличия (6 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала) в 49-ото издание на балканските шампионати за юноши и девойки под 20 години в Клуж Напока, Румъния на 2-3 юли.

Валентин Андреев постави поредния си национален рекорд на чук (6 кг) със 74.26 за титлата. Световната шампионка на троен скок за девойки Александра Начева е първа и на този шампионат с 13.43, а останалите ни шампиони са Лиляна Георгиева (800 м), Алекс Христов (диск), Борис Линков (скок дължина) и Симона Симеонова (скок дължина).

България е на трето място в класирането по точки със 168 след Румъния – 263 и Турция – 244.5, а в таблицата по медали активите на родните атлети ги изпращат на четвърто място Турция (11-11-6), Румъния (8-10-9) и Сърбия (6-4-7).

В състезанието участваха 253 атлети от 15 страни, а освен Валентин Андреев национални рекорди постигнаха и Карахан Алперен на гюле (6 кг) – 21.48 и Александру Иконару Йонут (Румъния) на 110 м с препятствия с 13.71.