Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК потвърди прогнозата си за растежа на еврозоната през 2019, но очаква по-слаба експанзия догодина с оглед на търговската политика на САЩ

Европейската комисия прогнозира, че европейската икономика ще продължава да се разширява за седма поредна година, като всички членове на ЕС ще отбележат експанзия. Комисията потвърди предходната си прогноза за икономическия растеж в еврозоната през 2019-а година, но понижи оценката си за догодина, отбелязвайки че несигурността относно търговската политика на САЩ и продължаващата търговска война между Вашингтон и Пекни представляват основен риск за единния блок.

Според представената в сряда т.нар. "междинна лятна прогноза" на ЕК, БВП в рамките на еврозоната ще нарасне през тази година с 1,2%, потвърждавайки по този начин "пролетната прогноза" от май, но това представлява сериозно забавяне на икономическия растеж след експанзия с 1,9% през 2018-а година. В същото време обаче ЕК намали прогнозата си за растежа на БВП на еврозоната през 2020-а година до 1,4% от 1,5% през май.

В рамките на целия ЕС Комисията запази без промяна досегашните прогнози за икономически растеж от 1,4% през тази и от 1,6% през 2020-а година.

Европейската комисия отбеляза, че рисковете пред единния блок са се увеличили най-вече в резултат на "повишената несигурност" около търговската политика на САЩ, тъй като Вашингтон продължава да заплашва с наказателни тарифи широк кръг продукти от ЕС.

По-слабите икономически перспективи са допринесли за низходяща ревизия и на инфлационните очаквания, отбеляза ЕК, намалявайки прогнозата си за растеж на хармонизирания индекс на потребителските цени (хармонизиран CPI) в еврозоната през тази и през следващата година до 1,3% (от 1,4% през май)  и за целия ЕС до 1,5% за 2019-а (от 1,6% според "пролетната прогноза") и до 1,6% за 2020-а година (от 1,7%).

Комисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митниците Пиер Московиси заяви при представянето на междинните летни прогнози:

"Европейската икономика продължава да се разширява в труден глобален контекст. Всички страни от ЕС ще отбележат растеж през 2019-а и 2020-а година, като силният пазар на труда ще подкрепи вътрешното търсене и потребление. Имайки предвид многобройните рискове пред икономическите перспективи, трябва да засилим усилията за по-нататъшно укрепване на устойчивостта на нашите икономики и на еврозоната като цяло".

Валдис Домбровскис, заместник-председател на ЕК, отговарящ за  еврото, социалния диалог, финансовата стабилност, финансовите услуги и капиталовите пазари в ЕС, пък заяви при представяне на последните прогнози:

"Всички икономики в ЕС ще продължават да растат тази и следващата година, въпреки че силният растеж в Централна Източна Европа ще се противопостави на забавянето в Германия и Италия. Устойчивостта на нашите икономики е подложена на изпитание от продължаващата слабост в промишлеността, породена от търговските напрежения и политическата несигурност. От вътрешна гледна точка, Брекзит без сделка остава като основен източник на риск за осъвременените икономически прогнози".

Очаква се всички държави-членки на ЕС да отбележат растеж през тази и следващата година, като икономиките от Централна и Източна Европа, Кипър и Република Ирландия ще нарастват по-бързо за сметка на слабото представяне на Германия и Италия.

ЕК потвърди, че икономическото забавяне в еврозоната се дължи в най-голяма степен на по-бавния растеж в Германия (водещата европейска икономика) и в Италия (трета по големина икономика в еврозоната).

Комисията запази прогнозата си за растежа на БВП на Германия през настоящата година с 0,5%, но намали очакванията си за немската икономическа експанзия догодина до 1,4% от 1,5%. За Италия ЕК потвърди прогнозата си за символичен растеж от 0.1% през 2019-а година (най-слаб растеж рамките на целия ЕС), последвана от известното подобрение на експанзията до 0,7% през 2020-а година.

ЕК ревизира леко надолу и прогнозата си за икономическия растеж на Франция догодина до 1,4% от 1,5%, но продължава да очаква повишение на френския БВП с 1,3% през настоящата година.

Комисията също така продължава да очаква, че британската икономика ще нарасне с 1,3% през тази и през следващата година, но подчерта, че тези прогнози на включват евентуален негативен сценарий на Брекзит без сделка.

В летния си междинен доклад ЕК отчита, че рисковете пред глобалните икономически перспективи остават силно взаимосвързани и са предимно отрицателни.

Продължителната икономическа конфронтация между САЩ и Китай, заедно с повишената несигурност около търговската политика на Вашингтон, могат да удължат сегашния спад в световната търговия и производство и да засегнат други региони и сектори. Това би могло да има отрицателни последици за световната икономика, включително чрез трусове на финансовите пазари.

ЕК отбеляза, че напрежението в Близкия изток пък повишава потенциала за значителни увеличения на цените на петрола.

От вътрешна гледна точка в рамките на ЕС, Брекзит остава основен източник на несигурност.

Съществуват също така и значителни рискове, свързани с краткосрочните двигатели на растежа и икономическия импулс в еврозоната. Слабостта в производствения сектор, ако тя остане в сила, и депресираното бизнес доверие, могат да се пренесат и в други сектори и да навредят на условията на трудовия пазар, на частното потребление и в крайна сметка на икономическия растеж, отбеляза Европейската комисия.

Летни макроикономически прогнози на ЕК

Снимка


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна