Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асим Адемов:

България вероятно ще поиска помощ от ЕК заради чумата по свинете

Светлана Боянова: България следва модела на Чехия за справяне с проблема, а там заразата е ликвидирана

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Агенцията по безопасност по храните ще обяви на брифинг днес мерки за борба със заболяването африканската чума по свинете и актуална информация за проблема. От вчера заради влошената епизоотична обстановка в цяла Русенска област е обявено бедствено положение, а у нас вече са европейски експерти, за да оценят взетите от държавата мерки.

“България вероятно ще поиска официално от Европейската комисия финансова помощ за обезщетение на стопаните на животни, но парите най-вероятно няма да бъдат отпуснати веднага заради тромавата процедура“, обяви в предаването "Преди всички" евродепутатът от ГЕРБ Асим Адемов, заместник в Комисията на Земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент. Той поясни за какво може да бъде похарчена поисканата от ЕК помощ:

“Предполагам, че най-вече за обезщетение на стопаните, които ще претърпят големи загуби. Аз имах комуникация вече с Министерство на земеделието и храните и разбрах, че министър Десислава Танева е комуникирала най-вече с ЕК, че ще поискаме такава помощ и мисля, че е въпрос на време това да стане официално. Но дори и да поискаме тази финансова помощ, има си процедури, малко тромави, тези пари няма да пристигнат веднага. На първо време собствениците на свинекомплекси ще бъдат обезщетени от държавния бюджет и когато ЕК одобри поисканите средства, те ще пристигнат в България“.

Адемов посочи още:

“Чумата, която върлува по свинете, е много силно заразно и опасно заболяване. За съжаление няма разработена ваксина. Тя предизвиква висока смъртност, но най-важното е да успокоим хората, че не е опасна за хората. Мисля, че правителството взима необходимите мерки, за да се справим с това бедствие, защото по актуални данни от ЕК болестта е обхванала цяла Румъния, отделни райони в България, Полша, Унгария, Балтийските републики“.

Асим Адемов обясни още и какво според него могат да препоръчат европейските експерти на нашето правителство за справяне с болестта:

“Има си стандартни процедури при такава заразна болест, които трябва да се прилагат. Тук е важно да се спомене, че е наложително и съдействието на самите стопани, за да се ограничи бързо разпространението на болестта“.

Според евродепутата ЕК ще одобри поискана помощ, “защото размерът на заразата е доста голям“:

“Заразени са доста животни. Въпросът е в такива случаи дали ще получим сумата, която сме искали, или не, защото обикновено понякога не дават цялата сума“.

В интервю за предаването “Преди всички“ Светлана Боянова от Института за агростратегии и иновации коментира дали има високотехнологични решения на проблема, след като няма ваксина:

“Все пак има държави като Чехия, които са ликвидирали тази болест. Запознах се с мерките, които са прилагани там за африканска чума по свинете, и виждам, че всъщност ние прилагаме същите мерки. Тук по-скоро трябва да разделим въпроса. Да кажем, че той е всеобхватен и трябва да се погледне от всички нива - на ниво държава и на ниво стопанство. Но въпросът е на ниво кое стопанство - “заден двор“ ли, индустриално ли. А дивите свине, имаме ли начин да наблюдаваме тяхната популация и ако говорим за всичките тези аспекти, има технологични решения, които са на ниво стопанство в Германия. Има разработено приложение, което е за биосигурност – онлайн управление оценка на биосигурността в стопанството. То е точно за африканска чума по свинете. Това приложение помага на съответния стопанин да прецени отделните области, в които може да се внесе африканската чума по свинете“.

Интервюто с Асим Адемов и със Светлана Боянова можете да чуете в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна