Президентът на Еквадор временно премести дейността на правителството от столицата Кито в пристанищния град Гуаякил заради протести, предизвикани от увеличение на цените на горивата, предаде Би Би Си.
В телевизионно обръщение президентът Ленин Морено заяви, че няма да отстъпи и обвини опонентите си в опит за преврат след протестите и пътни блокади от организации на местното население.
Стотици са задържаните в най-тежките безредици от години.
През 2000 г. Конфедерацията на коренните народи на Еквадор (CONAIE) бе основен играч в свалянето на тогавашния президент Джамил Махуад по време на друга икономическа криза. Подобна съдба имаха и други двама лидери през последните десетилетия.
В речта си в понеделник вечерта Морено заяви, че протестите „не са израз на социално недоволство от решение на правителството“.
„Грабежите, вандализмът и насилието показват, че има организиран политически мотив за дестабилизиране на правителството и нарушаване на конституционния деморатичен ред“, каза президентът.
Според Морено предшественикът му и най-голям опонент Рафаел Кореа стои зад „плана за дестабилизация“ заедно с венецуелския лидер Николас Мадуро.
Цените на горивата в Еквадор скочиха, след като Ленин Морено прекрати правителствени субсидии за сектора в размер на 1,3 млрд. долара годишно, които ги държаха по-ниски.
Решението за намаляване на публичните разходи е част от сделка за заем с Международния валутен фонд. Според нея Еквадор може да вземе 4,2 млрд. долара от МВФ.
Стотици задържани
Общо 570 са задържаните в продължаващите 6 дни демонстрации в Еквадор. Властите обявиха днес, че са готови за чуждестранно посредничество от страна на ООН или на Римокатолическата църква.
Междувременно експрезидентът Рафаел Кореа заяви в Брюксел, където живее в самоналожено изгнание, че не планира преврат в страната.
„Те са такива лъжци. Казват, че съм толкова могъщ, че от телефона си от Брюксел мога да поведа протестите“, каза той пред Ройтерс.
„Хората не могат да търпят това повече, това е реалността“, допълни Корея по повод строгите икономически мерки, наложено от Морено с подкрепата на МВФ.