Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Заедно в час" променя визията за образование

Подобряват образователната среда в училища в крайни квартали

Така изглежда подобрената образователна среда в класна стая, в която се работи по проект на фондацията.
Снимка: Фондация "Заедно в час"
От фондация "Заедно в час" градят визия за образованието в България, в която всяко дете има достъп до качествено образование, независимо от това къде живее, кое училище посещава и какви са финансовите възможности на родителите му. Вярват, че всяко дете има потенциал да постигне успех. 

Четири столични училища работят по проекта "От визия към резултати", който се изпълнява съвместно между Столичната община и Фондацията "Заедно в час". 

Точно преди година четири училища в София - в кварталите Кремикоци, Челопечене, Люлин и Васил Левски избират нов подход в своята работа - открояват нуждите и целевите групи, поставят си ясни цели и постигат високи резултати. Участие в проекта взимат 360 ученици, четирима директори, 64 учители и 150 родители.

"Една от най-силните страни на проекта е, че не ние като консултанти в проекта виждаме причините и нуждите, а помагаме на училищата да ги видят сами", пояснява пред "Хоризонт Радост Бойчева - специалист по регионално развитие във фондация "Заедно в час". По думите й, резултатът, който се вижда е че на децата им става по-приятно в училище, а самите учители са по-мотивирани.

Гласът на децата

Училищната промяна е факт в едно от отдалечените квартални училища - в столичния квартал Кремиковци. Доказателство за голямата промяна са разказите на децата там, сред които и такива от уязвими групи.

"Много неща научих, преди не можех да смятам с опашки, вече мога. Госпожата ни учи хубаво много. Измисляме много интересни проекти, садим цветя. Сега става много по-лесно и по- хубаво."

"Учим много разни неща, разбираме задачите, поумняваме още повече и се забавляваме."

"Имаме офис, имаме проекти, имаме папки за телефони, имаме готварски книги."

Години наред училището в "Кремиковци" не е особено привлекателно за децата в квартала, изоставено дори от местната управа. Директорът Валентина Коринова споделя, че са работили упорито през годината, както с учители и родители, така и с местната власт.

"Направихме срещи, на които ние разбрахме от тях какво те не виждат в нашата работа, какво не разбират, какво явно ние грешим, работейки, т.е. не им го показваме достатъчно ясно и добре. Имаме деца, които не се записват да учат в нашето училище, независимо че са жители на района", посочи Коринова, според която мотивацията на учениците за учене не е достатъчна. 

Справяне със слабостите на обучението

Някои деца са срещали трудности при постигането на добри резултати, признава и учителката Гергана Чавдарова. "Затова направихме специални групи, в които да идентифицираме какви са техните слаби страни и къде трябва да подобрят своите знания. Оттам се правиха допълнителни часове с различни професионалисти, които да могат да им го предадат наново по по-разбираем за тях начин, в по-спокойна среда, за да могат да догонят своите връстници".

Родителите са удовлетворени от резултатите след проекта. "Те изискват от нас като родители не само да сме ангажирани с работа и т.н., просто да обръщаме повече внимание на децата, просто си помагаме", разказва Мария Стоянова, майка на дете във втори клас.

Училището в столичния квартал "Кремиковци" ще използва иновативния метод в обучението и занапред, а Фондация "Заедно в час" очаква срещата с още много други училища в цялата страна.

Целия репортаж на Виолета Ашикова чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна