Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО обяви „епидемия“ от физическа неактивност сред децата

| обновено на 22.11.19 в 15:22

Четирима от петима младежи в глобален мащаб не са достатъчно физически активни, което е вредно за здравето им, сочи публикуван днес доклад на Световната здравна организация, който предупреждава, че специално момичетата се нуждаят от повече упражнения.

В първия по рода си доклад за глобалните тенденции за физическата активност на подрастващите СЗО подчертава спешната необходимост от действия младите хора да бъдат разделени от екраните и да се движат повече.

„Категорично трябва да положим повече усилия или ще бъдем изправени пред мрачна здравна картина за тези младежи“, заявява съавторът на изследването Лийн Райли.

Докладът е базиран на данни от проучвания между 2001 и 2016 г. на около 1,6 млн. ученици на възраст между 11 и 17 години в 146 страни, включително България.

Установено е, че 81% от тях не покриват препоръките на СЗО за физическо натоварване от поне час на ден – ходене, игри, каране на велосипед или организирано спортуване.

Тенденцията е притеснителна, тъй като редовната физическа активност е предпоставка за добро здраве – от подобрена сърдечна дейност до по-добро когнитивно функциониране, което улеснява учебния процес.

Упражненията са и ключ в усилията за обуздаване на глобалната епидемия от затлъстяване.

Едва 15% от момичетата в света се натоварват физически според препоръката на СЗО в сравнение с 22% от момчетата.

Момичетата са по-малко активни от момичетата във всички държави, освен в Афганистан, Самоа, Тонга и Замбия. 

Мързеливи ли са децата

„Децата не са мързеливи“, каза д-р Фиона Бул от СЗО и допълва:

„Това ни казва нещо универсално, но то не е за децата. Това е небрежност и наш неуспех да превърнем физическата активност в приоритет – и изглежда това е глобална тенденция“.

Няма един-единствен отговор, който обяснява защо нивата на активност са толкова ниски. Един от тях е фокусът върху учението, който засенчва физическата култура.

„Младите хора в тази група са насърчавани да се трудят здраво, да учат за изпити“, казва Райли. „Много често за дълги периоди от деня те седят в училище или пишат домашни и нямат възможност да бъдат по-активни“, отбелязва още тя. 

Къде са българските деца в „класацията“

В своеобразната класация, която може да се състави на база на проучването, на първо място е Бангладеш, където 66,1 на сто от децата са активни по-малко от час. Със своите 73,3% България пък се нарежда на 5-о място по активност след Бангладеш, Словакия, Ирландия, САЩ.

На последно място се нарежда Южна Корея. Там 94,2% от децата са активни по-малко от час на ден.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени