Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кухня за Дневния център за деца с увреждания в Свищов

4
Дневният център за деца с увреждания в Свищов
Снимка: Здравка Маслянкова

Жители на Свищов се обединиха, за да сбъднат мечтата си - Дневният център за деца с увреждания да има кухня, в която с децата да се провеждат занятия. Местните хора организираха благотворителен базар в първото читалище у нас - „Еленка и Кирил Аврамови“, а събраните пари ще отидат за каузата.

Дневният център за деца с увреждания в Свищов е създаден през 2008 година. В началото били 12 деца с различни заболявания. Днес в центъра, ръководен от Теменужка Тодорова, ежедневно се полагат комплексни грижи и провежда терапия за 40 деца с увреждания. С тях работят психолози, социални работници, рехабилитатори, логопеди, специални педагози.

Дневният център за деца с увреждания в Свищов

„Според нуждите на всяко конкретно дете да предоставяме нужната услуга и нужната подкрепа, така че децата ни да имат достоен и пълноценен живот, да изживяват детството си така,  както всяко едно друго дете, а родителите да се гордеят с техните постижения и да се радват на всичко, което се случва с тях“, каза ръководителят на Дневния център за деца с увреждания Теменужка Тодорова.

След направения ремонт от Общината на сградата на центъра и многобройните благодетели, за свищовските деца с увреждания днес са осигурени перфектни условия за развитие и занимания. Започнала да се сбъдва и мечтата за кухня, където децата с увреждания да се учат на различни умения.

„Не е свързано само с уменията на децата да се грижат за себе си и да са самостоятелни. Това са едни специално разработени от нас програми, благодарение на които децата се учат да четат имената на продуктите, те се учат да спазват ред, последователност, спазват инструкции. Развиват умения като координация око - ръка, докосват различни текстури“, допълни Теменужка Тодорова.

Почти всичко в центъра за деца с увреждания в Свищов е дело на дарителите - специализирано оборудване и обзавеждане, учебни материали. Благодарение на дългогодишен и щедър дарител, наскоро било доставено кухненското обзавеждане заедно с готварската печка. 

Как е преминал първият урок по готвене?


„Той беше с една-единствена тава, която имахме. Правихме меденки. Поканихме си специален готвач г-жа Дончева, управител на Домашния патронаж. Час и половина деца, за които по принцип се казва, че са необучаеми, че трудно се концентрират, че не могат да работят дълго време, заедно месихме, бъркахме, точихме, рязахме. Един човек от Свищов - г-н Дончев, ни направи специални точилки за всяко едно от децата“.

И за да се сбъдне коледното чудо за децата с увреждания да готвят не само в една тава, от Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“ в града на дарителите Свищов решили да направят общоградски коледен базар, а с набраната сума да бъде купена необходимата кухненска посуда.

Миналия Великден в кампания, организирана от читалището, били събрани пари, с които е направен ремонт на инвалидната рампа на центъра. Сега каузата е кухнята.

„Свищовлии откликват на всякакви каузи, когато трябва да се помогне, независимо дали става дума за деца или възрастни хора. Базарът се допълва с изделия, Центърът също участва със свои изделия, които са направили децата и ръководителите, освен това, което сме изработили в читалището. Училища се включват също с произведения техни, детски градини, Стопанската академия, граждани. Това е много мотивиращо и за нас самите и радващо, че наистина се обединяваме около нещо в тези празнични дни и можем да сторим нещо добро“, каза Геновева Танчовска, секретар на читалището.

Децата от центъра са станали общоградските любимци в Свищов с коледната си кауза. Децата с увреждания не са невидими, те заслужават да са най-отпред, защото ни учат на най-важното - да сме добри, коментира Геновева Танчовска:

„Аз дори си имам любимка там и тя се казва Елиза. Толкова ме грабва, толкова са лъчезарни, толкова енергия има в тях, която лично мен ме зареди до голяма степен. Те стават все по-видими и трябва да бъде така, защото ние сме едно общество. Те не са виновни за това, което се е случило с тях и ние не трябва да гледаме на тях като на втора ръка хора“.

Благотворителният базар за оборудване на кухнята за децата с увреждания продължава в читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“ до 20 декември.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна