Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли нужда от мащабна съдебна реформа в България

БНР Новини
Анелия Торошанова, Антон Станков, Момяна Гунева и Любомир Новиков
Снимка: Росица Михова

Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Българският проблем не може да бъде решен с едно-единствено изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително от големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет.

Министърът на правосъдието Данаил Кирилов направи предложения за промени в Закона за съдебната власт, които засягат главния прокурор, председателите на ВКС и ВАС („тримата големи”). Предложи още  разследването за умишлено престъпление от общ характер срещу „тримата големи“ в съдебната власт да започва по предложение на поне трима членове на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) или на министъра на правосъдието, а пленумът да му дава разрешение с поне 17 гласа „за”.

Необходимостта от въвеждането на процедура за разследване на главния прокурор беше констатирана още през 2009 г. от Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви срещу България", образувано по жалба на бившия върховен прокурор Николай Колев, а след убийството му през 2002 г. – продължено от неговите роднини. Тогава съдът в Страсбург констатира, че йерархичната структура на държавното обвинение, на върха на която стои главният прокурор, който има власт над всички прокурори, на практика не позволява той да бъде разследван дори да има съмнения, че е извършил тежко престъпление.

За тези десет години защо не успяхме и не успяваме да отговорим на препоръките и изискванията на Венецианската комисия? Защо темата влезе в дневния ред на правителството едва след като въпросът беше поставен от Европейската комисия?

Не са необходими промени в Конституцията, за да се създаде нова длъжност в съдебната система, която да надзирава главния прокурор, но този въпрос трябва да се обмисли внимателно и да се приемат промените след сериозна дискусия, смята юристът Христиан Митев, заместник-председател на правната комисия в 44-тото Народно събрание.

Тъй като въпросът с новата длъжност е освен юридически, така и политически – засега от парламентарната опозиция се въздържат от мнения. 

Крум Зарков от БСП смята, че решението трябва да е решение на БСП, но след сериозни консултации с конституционалисти. От ДПС ще поставят този въпрос на политическо събиране на партията през уикенда и засега също не дават точни отговори.

Александър Ненков от ГЕРБ пък коментира, че проектът на Министерския съвет трябва да се обсъди и приеме, без да се налагат конституционни промени.

Ще чуете гледните точки в студиото на проф. Момяна Гунева, експрокурорът, адвокат Любомир Новиков, адвокат Антон Станков – бивш правосъден министър, и на адвокат Захари Генов.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна