Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестициите в технологичния сектор на Великобритания скочиха с 44% през 2019 година

Великобритания е много подходящото място за стартиране или развитие на технологичния бизнес

Лондонско сити
Снимка: london.gov.uk

Инвестициите в технологичния сектор на Великобритания нараснаха с цели 44% до рекордните 13,2 милиарда паунда през 2019 година, което представлява една трета от цялото европейско финансиране в сектора и надвишава сумата на подобно финансиране във Франция и Германия взети заедно, съобщи в сряда Съветът за цифрова икономика към британското правителство, цитиран от Ройтерс.

Обединеното кралство изостава само от САЩ и Китай по нивото на финансиране на рисков капитал, но отбелязва силен растеж, докато и при двата по-големи конкуренти бележи спад, сочат проучванията, проведени от Tech Nation и Dealroom.co.

На градско равнище Лондон пък се присъедини към района на залива на Сан Франциско, Пекин и Ню Йорк като топ дестинация за най-голямо финансирани в света, показва проучването.

Британският министър на дигиталните услуги Мат Уормън отбеляза, че е "фантастично да се види, че Великобритания продължава да е най-доброто място в Европа за стартиране и разрастване на технологичния бизнес, с рекордни инвестиции и създаване на осем нови компании за милиард долара през миналата година".

Той обаче посочи, че докато страната се намира в добра позиция, тя не може да си позволи да бъде самодоволна и трябва да гарантира, че правителствената политика ще подкрепя технологичния сектор.

"Що се отнася до достъпа на талантливи хора, ние ще имаме различна имиграционна политика през следващите години и това ще бъде важна възможност за нас да покажем, че Великобритания все още е много подходящото място за стартиране или развитие на технологичния бизнес“, каза той в едно интервю.

Управляващата в страната Консервативна партия планира да въведат имиграционна система, базирана на "австралийския стил", и обеща да намалят общия брой на имиграцията, особено сред по-слабо квалифицираните хора.

Съгласно новата система, която ще третира еднакво гражданите на ЕС и тези извън съюза, повечето имигранти ще се нуждаят от предложение за работа, за да дойдат във Великобритания, но ще има специални визови схеми за тези, които са лидери в области като науката и технологиите или които ще попълнят недостига в публичните услуги.

Великобритания постигна правилния баланс между регулирането на бързоразвиващия се технологичен сектор, например в разработването на политики, целящи да направят интернетът колкото се може по-безопасен, каза г-н Уормън, като същевременно остане и проинвестиционно настроена.

Изследването показа, че компаниите със седалище в Лондон са набрали средства в размер на 9,7 милиарда долара от общата сума, а средствата, инвестирани в компании, намиращи се на ранен етап, скочи до 5,1 милиарда долара през 2019 година от 4,0 милиарда долара преди година.

Технологичният инвеститор Соул Клайн, съосновател на дружеството за рисков капитал LocalGlobal, заяви пред Ройтерс, че успехът на Великобритания е бил постигнат през последните 20 години, започвайки с пристигането на американски компании, които създадоха в страната подходяща екосистема, която помогна на британските местни фирми да процъфтяват.

"Когато погледнете броя на компаниите с капитал от поне 1 милиард долара - известни като AKA "еднорози" в технологичната Силициева долина - Лондон има 46 "еднорози", Берлин разполага с 12, а Париж има 11", каза той. "Еднорогът" е частна новостартираща компания на стойност над 1 милиард долара.

"През последните 10 години Великобритания утвърди позицията си чрез комбинация от капитал, талант и изграждане на тези едномилиардни компании", посочи Соул Клайн.

Осемте британски компании, които постигнаха статут на "еднорози" през 2019 година, бяха Rapyd, CMR Hurgical, Babylon Health, Sumup, Trainline, Acuris, Checkout.com и OVO Energy, като общият брой на технологичните стартъп компании във Великобритания, е два пъти по-голям от този в Германия и почти четири пъти по-голям от този в Израел, се посочва в доклад на Съветът за цифрова икономика към британското правителство.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени