Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Половината от плажовете по света могат да изчезнат до 80 години заради климатичните промени

Снимка: личен архив на Йова Станкова

Климатичните промени и покачването на океанското ниво могат да станат причина половината от плажовете по света да изчезнат до 2100 г., сочат резултатите от изследване, цитирано от Асошиейтед прес и Франс прес.

Дори ако човечеството значително намали парниковите емисии, които са отговорни за климатичното затопляне, над една трета от пясъчните крайбрежни ивици са застрашени.

Изчезването им би имало последствия не само върху туризма. "Ако оставим настрана туризма, плажовете в редица случаи осигуряват първия механизъм за защита срещу бури и наводнения - заяви Михалис Вусдукас от Съвместния изследователски център на Европейската комисия. - Без плажните ивици последствията от екстремни климатични събития вероятно ще са по-големи. Трябва да се подготвим за това."

Плажовете заемат над една трета от крайбрежните ивици в света и в редица случаи се намират в гъстонаселени райони. Застрашени са от дължащата се на нови строежи ерозия на почвата, повишаването на морското ниво, бурите.

Австралия може да е най-силно засегната - плажни ивици с дължина почти 15 000 км може да изчезнат до 80 години. След Австралия се нареждат Канада, Чили, САЩ, Мексико, Китай, Русия, Аржентина, Индия и Бразилия.

Специалистите са проучили два сценария - най-лошия, при който парниковите емисии продължават със същите темпове, и друг, свързан с ограничаване на климатичното затопляне до 3 градуса Целзий. При най-лошия сценарий ще изчезнат 49,5 процента от плажовете, т.е. пясъчни крайбрежни ивици с дължина около 132 000 км. В другия случай ще бъде засегната плажна ивица, дълга 95 000 км.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна