Пандемията от Covid-19 накара и света на спорта да спре с много малки изключения. Но какво правят големите звезди, освен да показват в социалните мрежи как жонглират с топче тоалетна хартия или правят упражнения у дома в условията на самоизолация?
Някои не правят нищо повече, но част от тях решиха да подпомогнат битката с коронавируса финансово и морално. Така известни имена от различните спортове показаха шампионския си манталитет и потвърдиха латинската сентенция Bis dat qui cito dat (двойно дава този, който дава навреме).
В България първи се включи с инициатива Димитър Бербатов. Голмайсторът на националния отбор за всички времена и на Висшата лига през 2011 година с Манчестър Юнайтед на 23 март стана лице на дарителската кампания на Българския лекарски съюз „За героите в бяло“. Бербатов, чиято майка Маргарита е работила като медицинска сестра, сам направи дарение, без да споменава стойността му, както изисква истинската благотворителност.
След него се присъедини и избираният на два пъти за най-добър спортист на България Григор Димитров. Достигалият до №3 в световната ранглиста на тенисистите обяви по бТВ, че е закупил респиратори за болницата в родния му град Хасково.
В края на миналата седмица още двама най-добри в своите спортове българи обявиха подкрепата си – реално и в бъдеще време. Баскетболната звезда Александър Везенков преведе 10 000 лева по сметката за подпомагане на дейността на болницата в Ботевград. Крилото на Олимпиакос беше пуснат да се прибере в България от клуба, след като гръцкото първенство беше спряно.
Претендентът за титлата в тежка категория, версия IBF, Кубрат Пулев обяви в интервю за „Билд“, че ще дари половината от полагащото му се от двубоя за шампионския пояс с Антъни Джошуа за медиците, борещи се с пандемията. „Ще даря 50 процента от парите, които спечеля от мача с Джошуа, за неуморните герои в борбата с коронавируса“, заяви боксьорът. Това впечатли и Би Би Си, която препечата интервюто на Пулев. Всъщност не е ясно кога ще бъде мачът на 38-годишния софиянец с британеца Джошуа. Има вариант той да бъде на 25 юли в Лондон, но е по-вероятно за пореден път да бъде отложен. Хонорарът на Кобрата, според различни медии, варира от 3 милиона евро до 5 милиона долара.
Очаквам примера на едни от най-известните български спортисти зад граница да бъде последван и от други.
В световен мащаб някои от най-ярките звезди дадоха своята лепта по различен начин. Едни превеждаха суми на здравни организации, други закупуваха целево предпазни средства и респиратори, трети организираха дарителски сметки за каузата, а четвърти просто се съгласиха да намалят заплатите си по време на кризата.
Сред първите и най-щедри дарители бяха Кристиано Роналдо и Лионел Меси. След фалшивата новина, че мегазвездата на Ювентус е дал своите хотели в Португалия за настаняване на медицински персонал, дойде и истинската, че Роналдо е направил голямо дарение на болници в родината си за закупуване на консумативи и предпазни средства. Лидерът на Барса Меси го последва с 1 милион евро за болници в Барселона и родния град на Лео – Росарио в Аржентина.
Германски футболни национали събраха общо над 2,5 милиона евро дарения в битката с коварния вирус. Играчите на Байерн Леон Горецка и Йошуа Кимих стартираха програма "Ритаме короната" (We kick corona) с дарение от 1 милион евро. Към тях се присъедини и голмайсторът на баварците Роберт Левандовски, също с 1 милион финансова помощ.
Неординерният Златан Ибрахимович започна в средата на март акция Kick the Virus Away (Да изритаме вируса), като сам дари два пъти по 50 хиляди евро за болници в най-засегната от Covid-19 страна в Европа – Италия. Шведският нападател в момента е футболист на Милан.
Бразилецът Неймар направи голямо дарение на УНИЦЕФ за лечение на заразени и подпомагане на хора, останали без работа, в следствие на пандемията. Звездата на Пари Сен Жермен дал над 1 милион долара анонимно, но името му беше оповестено в бразилско тв шоу.
Футболисти на 20-кратния шампион на Англия Манчестър Юнайтед подмогнаха финансово различни инициативи. Вратарят Давид де Хеа дари 300 хиляди евро на организацията „Общността на Мадрид“, като пожела да остане анонимен. Но председателката ѝ му благодари публично за щедростта в Туитър.
Нападателят Маркъс Рашфорд пък събра солидна сума за ученици в нужда, които остават без топъл обяд след затварянето на учебните заведения на Острова.
В тениса голямата тройка даде пример. Пръв беше Роджър Федерер, който на 25 март обяви, че заедно със съпругата си Мирка даряват 1 милион швейцарски франка на семействата в Страната на шоколадите и часовниците, засегнати от вируса.
Маестрото тутакси беше последван от Рафаел Надал и Новак Джокович. Испанският левичар поде инициатива спортистите в родината му да съберат 11 милиона евро в борбата с пандемията и сам даде своята лепта. Джокович пък дари 1 милион евро на родната си Сърбия за закупуване на респираторни апарати и друго медицинско оборудване.
Към Новак се присъедини и сънародничката му Ана Иванович. Красавицата от Белград и бивша водачка в ранглистата на тенисистките закупи 35 апарати за обдишване за болници в Сърбия.
В бадминтона олимпийската вицешампион от Рио де Жанейро Пи Ви Синдху от Индия направи дарение на фонд за борба с вируса в щата Андра Прадеш.
Двукратният световен първенец във Формула 1 Фернандо Алонсо закупи и даде на лекарите в Мадрид и други градове в страната 4000 защитни костюма и 300 000 маски.
Примерите могат да бъдат продължение с още много. Но едно е ясно. Част от спортистите, които са хората с най-високи доходи, дават своя принос в борбата с коронавируса и се превръщат в модел за подражание и извън основната си дейност. А със сигурност точно на големите шампиони им се иска много битката извън терена да бъде спечелена колкото се може по-бързо, за да могат да могат те да се завърнат към това, което умеят най-добре.