„Когато извършваме различните тестове, трябва да имаме предвид, че дават различен тип информация и трябва да бъдат разположени във времето и при хора, подходящо избрани, за да свършим максимално количество работа с този ограничен ресурс. Ако изследваме неподходящите хора в неподходящото време, това би довело да изразходване на този ресурс, без да получаваме максимум информация“. Това каза пред БНР д-р Александър Симидчиев.
Според него в момента е време да се помисли кои са групите, които могат да започнат да се връщат към нормалните си социални и икономически дейности и които са максимално нискорискови:
„Да помислим как внимателно и прецизно да започнем да отпускаме карантината за тези хора. Те могат да бъдат тествани сега и след започване на отпускането да видим колко бързо ще започне развитието на групов имунитет при тях. Необходимо е контролирано отпускане на мерките с измерване на резултата, който получаваме по време на това отпускане, за да не се застраши епидемичната обстановка за останалите“.
В предаването „Преди всички“ д-р Симидчиев допълни, че трябва да се помисли първо за най-критичните икономически зони:
„Пулването позволява да се използва наличния ресурс за свършване на повече работа. Това е интелигентно решение, с което можем да скринираме по-широк кръг от хора и да започнем с измерване и дозирано отпускане на мерките да се връщаме към нормалността. Но това изисква висока дисциплина на всички останали“.
По думите му е важно да мислим като общност, за да можем по-лесно да преминем през кризата:
„Необходимо е да работим като общ организъм, а не като индивиди... Ниските резултати са първата стъпка в един дълъг път на връщане към нормалност. Първата стъпка е успешно направена. Трябва да комуникиране и да прецизираме следващите стъпки и в какъв срок се правят, защо точно те се правят. Не по-малко от 80% от българите са разумни и биха се вслушали в това, което се казва, ако видят, че нещата, които се правят, имат логика и са структурирани като един процес“.
Интервюто с д-р Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.