Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботи и дронове доставят храни и лекарства в САЩ

Снимката е илюстративна
Снимка: Gerd Altmann за Pixabay

За да се избегнат здравните рискове за доставчиците по време на пандемията от новия коронавирус, американският магазин за хранителни стоки "Броуд бранч маркет" ползва робот-доставчик, предаде БТА като се позова на Франс прес. 

Подобни услуги са все по-търсени в САЩ. 

Малък робот се движи по улиците във Вашингтон, спира на тротоар, за да мине автомобил, и след това отново поема към намиращия се наблизо дом на семейство Уилямс. Посрещнат е от 39-годишния Джейк Уилямс, който изважда от него сакове с плодове, хляб и пици. "Вече не можем да посещаваме магазините", поясни той. "Освен това доставката с робот допада на 3-годишната ми дъщеря Емилия." 

Тъй като потребителите са призовани да останат по домовете си и поради съществуващия риск от заразяване за доставчиците, търсенето на роботи-доставчици на компанията "Старшип текнолъджис" със седалище в Сан Франциско нарасна в десетки градове по света. "Старшип текнолъджис", създадена от двама основатели на Skype, започна да работи с "Broad Branch Market" през април. 

"Всеки ден 10 робота осигуряват половината от доставките на магазина", отбелязва Трейси Станард, която го стопаписва. 

"Забавно е да ги гледаш как се разхождат в квартала, това доставя удоволствие на хората."
"Търсенето на безконтактни доставки се увеличи значително през последните няколко седмици", уверява и вицепрезидентът на компанията Райън Туохи. 

С автономния си робот R2, който може да се движи със скорост 40 км/ч и да пренася товари с тегло 190 кг, фирмата "Нуно" наскоро започна да доставя храни в района на Хюстън. Въпросната фирма със седалище в Силициевата долина получи също разрешение роботите й да се движат по калифорнийските пътища. 

Сходни роботи са ползвани от Амазон, който тества също доставки с дрон. Фирмата "Wing" за дронове, създадена от холдинга Alphabet, чиято дъщерна компания е Google, тества доставка на медикаменти без рецепта във Вирджиния. Търсенето на услугите ѝ рязко се увеличи. 

"Надяваме се, че това ще спести поне едно отиване до аптеката или магазина", каза неин говорител.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна