Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Браян Мей от "Queen" изследва произхода на астероидите Бену и Рюгу

Брайън Мей позира с възпоменателна монета на "Queen"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китаристът на "Queen" и астрофизик Браян Мей изследва заедно с други специалисти произхода на два сходни астероида - Бену и Рюгу, съобщи пресслужбата на Европейската космическа агенция.

Екипът изследователи е симулирал с помощта на суперкомпютър мащабен сблъсък на астероиди, за да изследва произхода им. Резултатите са публикувани в сп."Нейчър комюникейшънс", Браян Мей е съавтор на публикацията.

Астероидите Бену и Рюгу, посетени съответно от сондата на НАСА "ОЗИРИС-РЕкс" и японската "Хаябуса 2", имат сходна плътност и идентична форма. На Бену, който е с диаметър 525 метра и е доста "млад" за астероид - 100 милиона години, има доста повече вода, отколкото на Рюгу, с диаметър един километър.

"Формата на астероидите и нивото на вода са реални индикатори за проследяване на произхода и историята им", казва Браян Мей.

Ръководител на изследването е Патрик Мишел, директор по изследванията във френската Обсерватория на Лазурния бряг и водещ учен на мисията "Хера" на Европейската космическа агенция.

При компютърната стимулация учените стигнали до заключението, че по всяка вероятност астероидите, образували се след космически сблъсък, са придобили характерната си сферична форма заради натрупването на материя около централния диск и разпределението й в сфера, която се дооформя в рамките на по-малко от един милион години.

Браян Мей е работил заедно с Клаудия Манцони от Лондонската компания за стерескопия за създаване на трииизмерни изображения на случващото се непосредствено след космическия сблъсък, когато отделните фрагменти са с различна температура и съответно ниво на хидратация.

"По време на сблъсък е възможно да се оформи астероид като Бену, който се е затоплил по-малко и друг, от по-нагорещена материя, какъвто е Рюгу", пояснява Мей.
Китаристът на "Queen" е работил съвместно с екипите на "Хаябуса 2" и"ОЗИРИС-РЕкс". Той е и член на надзорния съвет на проекта НЕО-МАПП, финансиран по програмата "Хоризонт 2020" на Европейската комисия.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени