Руските власти обявиха извънредно положение в района на река в Сибир, след като в нея се изляха над 20 000 тона дизелово гориво при теч от резервоар на топлоцентрала, което разтревожи природозащитниците, предаде АФП. Същевременно държавната риболовна агенция посочи, че ще са необходими десетилетия за възстановяване на засегнатата екосистема, съобщи Ройтерс.
Природозащитната група Световен фонд за дивата природа (WWF) приветства усилията за сдържане на разлива на гориво в река Амбарная с плаващи заграждания, така че да не бъде замърсено езерото Пясино край град Норилск в Арктика.
Сателитни снимки, публикувани от WWF, показаха голям червен разлив по реката, а местни жители пуснаха в социални мрежи кадри, показващи замърсяването отблизо.
Течът на гориво станал на 29 май след повреда в резервоар на топлоцентрала, намираща се на няколко километра западно от Норилск. Руската миннодобивна компания „Норилск никел“, чийто е ТЕЦ-ът, съобщи, че до разлива се стигнало, тъй като колоните на резервоара, които са не мръднали от мястото си 30 години, започнали да потъват.
Отдалеченият град Норилск със 180 000 души население се намира на 300 км навътре от Северния полярен кръг. Той е изграден около комбината на „Норилск никел“ – водещ световен производител на никел и паладий.
Градът се намира в район, където почвата е замръзнала почти през цялата година, като неговата инфраструктура е изложена на риск от топенето на леда в резултат на климатичните промени.
„Норилск никел“ бе призната за виновна за замърсяване на друга река през 2016 г., но ѝ бе наложена глоба под $1000.
Компанията сега обяви, че вече е успяла да отстрани 500 кубически метра замърсители в реката, като за целта е извикала специалисти от Москва. Говорителката Татяна Егорова каза, че до 10-14 дни ще бъде отстранено останалото количество, което според Следствения комитет заема площ от около 350 квадратни метра. Тя добави, че е рано за оценка на щетите.
Но говорителят на Росриболовство – държавната риболовна агенция, описа станалото като екокатастрофа. „Вече може да бъде казано, че ще са необходими десетилетия за възстановяване на екологичния баланс в засегнатата Норило-Пясинска водна система“, каза Дмитрий Клоков.