Американски астрономи предполагат, че в далечното минало около Марс е кръжал гигантски газово-прахов пръстен, за което свидетелстват аномалиите в ъглите на наклона на орбитата на Деймос, един от двата спътника на Червената планета, пише БТА.
Агенцията цитира проучване на Института за търсене на извънземен разум SETI:
"В миналото не се замисляхме защо орбитата на Деймос не съвпада идеално с положението на марсианския екватор. Никой не се опита да обясни тази аномалия. Когато разгледахме проблема от нов ъгъл, наклонът на орбитата на Деймос ни разкри една от най-големите тайни на Марс", обяснява Матия Кък, планетолог от SETI.
Тръгвайки от тази аномалия, неговият екип изказва хипотезата, че в далечното минало Червената планета е имала още един спътник с маса около 20 пъти по-голяма от тази на Фобос.
Гравитационното въздействие между този обект, Марс и Деймос е довело до това, че техните движения са се синхронизирали. Деймос е правел един оборот около планетата, докато другият спътник е правил три оборота.
По този начин двата обекта около Марс бързо са започнали да губят скорост и да се доближават до него.
На даден етап третата марсианска луна, с по-голяма маса и по-близка до планетата, е попаднала под гравитационното поле на Марс и е била разрушена.
По този начин се е образувал споменатият пръстен преди около 3 милиарда години.
Около 80 процента от този прах е паднал на повърхността на планетата, а от останалите 20 процента са останали да кръжат в орбита.
Сега Червената планета има два спътника - Фобос и Деймос.
Фобос (от старогръцки – „страх“) е по-големият и на по-ниска орбита спътник на Марс. Той носи името на бога на страха от древногръцката митология Фобос, син на бог Арес и брат на бог Деймос. Фобос е на най-ниска орбита от всички други спътници в Слънчевата система – на 6000 км над повърхността на Марс.
Деймос (от старогръцки – „ужас“) е по-малкият и по-отдалечен от двата спътника на Марс. Деймос има радиус от 6,2 км и обикаля Марс за 30,3 часа. Носи името на бога на ужаса Деймос – син на бога на войната Арес от древногръцката митология (римският Марс).