Цената на парното и топлата вода ще е средно с 14 на сто по-ниска през следващия отоплителен сезон сравнение с миналата година. Това посочи председателят на енергийния регулатор Иван Иванов.
Според него се получава изкривяване, когато се твърди, че предстои поскъпване с между 3 и 22 процента. Аргументът е, че това е увеличение спрямо действащите цени, а Комисията ще определи цени за едногодишен период.
„Това не само че е правилният подход, но това и е единственото важно нещо, което интересува българските граждани, а именно дали ще плащат повече или ще плащат по-малко за потребяваното от тях парно отопление“, каза председателят на КЕВР.
По повод казаното от премиера Бойко Борисов, че енергийният регулатор прави глупости и мандатът на някои членове е изтекъл, Иван Иванов заяви:
„Ако аз продължавам да изпълнявам правомощията си на председател на Комисията, то е защото има изричен текст, че до избора на нов състав на Комисията председателят и членовете ѝ са длъжни да продължат да изпълняват функциите си.
Надявам се, че след изявлението на премиера вероятно ще се ускори този процес. Все пак нека заявя за честта на Комисията за енергийно и водно регулиране, че всички наши решения са решения в обществен интерес“.
В Комисията за енергийно и водно регулиране по-рано днес бяха обсъдени предстоящите промени в цените на електро- и топлоенергията, които ще влязат в сила от юли и ще са за период от 1 година.
При тока за бита се очаква поевтиняване средно с половин процент.
Поскъпване с между 3 и 22 процента се предвижда за топлоенергията по разчети спрямо сега действащите цени.
От енергийния регулатор обаче посочват, че на годишна база има намаление средно с 14 на сто за страната.
Поевтиняване с 2% при ТЕЦ-овете на газ е предвидено само за Пловдив.
Предложенията са направени по изготвени от регулатора прогнозни цени на природния газ и се предвижда да важат до 1 юли следващата година.
Как експертите в бранша коментират това - чуйте репортажа на Юлияна Корнажева в предаването "Преди всички".