Специалисти от Великобритания и Нидерландия са използвали човешки ембрионални стволови клетки, за да създадат наподобяващ ембрион изследователски модел, който да им помогне в изучаването на някои от най-ранните етапи в развитието на човека, съобщават Ройтерс и Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Моделът преодолява някои етични съображения относно използването на човешки ембриони за изследване и ще позволи на специалистите да проучат период от човешкото развитие, известен като "черна кутия", който никога досега не е наблюдаван пряко.
"Нашият модел представя част от подробния план на човек. Вълнуващо е да станеш свидетел на процеси на развитието, които досега са оставали скрити от погледа и от проучванията", казва един от ръководителите на изследването, Алфонсо Мартинес-Ариас от университета на Кембридж.
Учените се надяват, че по-доброто разбиране на тези процеси може да разкрие причините за човешките вродени дефекти и болести, и да доведе до разработването на тестове за тях при бременни жени.
Подробният план на организъм възниква чрез процес, известен като гаструлация, който при хората започва около две седмици след началото на развитието.
Гаструлацията е наричана период "черна кутия" от човешкото развитие, тъй като законовите ограничения не позволяват култивиране на човешки ембриони в лаборатория след 14-ия ден.
Експерти, които нямат пряко участие в изследването, го определят като важна стъпка към задълбоченото разбиране на човешкия живот.
"Този труд допринася за "ин витро инструментариума", който учените вече могат да използват за изследване на най-непознатите етапи от човешката бременност - между втората и четвъртата седмица, когато жените обикновено не знаят дали са бременни", казва Тереза Рейон, специалист от института "Франсис Крик".
Предишните модели, наподобяващи ембриони, създадени от миши стволови клетки, са ограничени в това, което могат да покажат на учените за човешкото развитие.
За целите на изследването екипът на Мартинес-Ариас е създал гаструлоиди в лаборатория, използвайки човешки ембрионални стволови клетки и третирайки ги с химически процеси.
Гаструлоидите нямат потенциала да се развият в същински ембриони. При тях липсват мозъчни клетки или които и да е от тъканите, необходими за имплантиране в матката. Това означава, че те никога няма да бъдат жизнеспособни отвъд най-ранните етапи от развитието и следователно отговарят на етичните стандарти, обясняват изследователите.
Информацията е на БТА