Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бундесбанк: Съвместният дълг на ЕС трябва да бъде изключение, а не да стане редовна практика

Германия премина пика на пандемията, както и най-ниската точка на икономическата криза

Йенс Вайдман, управител на Бундесбанк
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Решението на европейските лидери да се емитира съвместен дълг от ЕС за финансиране на помощта за възстановяване от коронавирусната криза на по-слабите държави членки трябва да остане изключение и да не послужи като правило за бъдещото поведение на блок и за бъдещите бюджетни предизвикателства, заяви в неделя президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман.

По-рано тази седмица лидерите на Европейския съюз сключиха историческа сделка за мащабен стимулиращ план за засегнатите от коронавируса икономики след много тежка среща на върха, продължила почти пет дни.

Споразумението проправи пътя на Европейската комисия да събере до 750 милиарда евро от капиталовите пазари посредством емитиране на съвместен дълг от името на всички 27 държави, което е безпрецедентен акт на солидарност в почти седемте десетилетия на европейска интеграция.

"Важно е, че ЕС доказа способността си да действа в криза", посочи г-н Вайдман пред медийната група Funke в интервю, цитирано от Ройтерс, като добави, че показването на солидарност и във финансово отношение е най-правилното нещо в настоящата криза.

Но шефът на Бундесбанк добави, че договореният дългов механизъм трябва да остане като изключение и че към предоставяната чрез фонда за възстановяване финансовата помощ трябва да бъдат приложени строги условия.

"Необходими са механизми за контрол, за да се гарантира разумното и ефективно използване на средствата", подчерта Йенс Вайдман.

"Като цяло смятам, че е съмнително да има съвместен дълг за обширни трансфери. Най-малкото пакетът не трябва да служи като трамплин за мащабен дълг на ЕС за редовно финансиране на домакинствата", посочи управителят на немската централна банка.

Шефът на Бундесбанк също така коментира текущото развитие в Съединените щати, които са важен търговски партньор за Германия.

"Съединените щати отпуснаха някои от противоепидемичните си мерки прекалено рано и сега на места отново ги затягат. Това спиране и тръгване със сигурност е трудно за икономиката", каза Вайдман и добави: "Във всеки случай това показва колко важно е да бъдете бдителни, да следите внимателно процеса на коронавирусната инфекция и да предотвратите ново ѝ внезапно избухване".

Относно Германия, Вайдман каза, че най-голямата икономика в Европа е преминал пика на пандемията, както и най-ниската точка на икономическата криза. Продажбите на дребно отново набират скорост, като също така има увеличение и на производството, посочи той.

"Като цяло данните показват, че икономиката оформи дъно през пролетта и сега постепенно се възстановява“, заключи Йенс Вайдман.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени