Според нея задължителното носене на маски трябва да се опише в друг административен акт, а не в заповед на здравния министър, съобразно Закона за административните актове.
„Освен това трябва да се има предвид, че сега не сме в ситуацията на извънредно положение, а сме в извънредна епидемиологична обстановка, която по силата на Закона за здравето не дава възможност едностранно на министъра на здравеопазването да прави мерки от такъм мащаб“, допълни специалистът по медицинско право.
Мария Петрова отбеляза още, че никъде не е разписано как ще се процедира с хората, които по медицински и здравословни причини не могат да носят маски, както и за кои хора е задължително да носят маски.
„С оглед интереса и здравето на децата не е най-добре те да носят маски, това се коментира и от Педиатричната асоциация. Разчитам, че в тази тежка ситуация здравните власти ще излязат със становище относно децата, защото според мен тази уязвима група е защитена по смисъла на Конституцията, към тях трябва да се подхожда с по-висока доза внимание.“
По думите на Петрова властите не успяват да убедят хората да носят маски, защото е разрушено доверието и защото поведението на властта не кореспондира с мерките, които налага.
„Очаквам с нетърпение да видя как Министерството на здравеопазването ще опази общественото здраве с маските на открито, в какъв акт ще го обективира и как ще гарантира правата на нас пълнолетните така и на всички деца“, категорична е Мария Петрова.
Още по темата в звуковия файл.