Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Байдън: САЩ и съюзниците с глобални търговски правила, за да се противопоставят на Китай

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новоизбраният американски президент Джо Байдън заяви, че Съединените щати трябва да преговарят със съюзници си за определяне на глобални правила за търговия, за да се противопоставят на нарастващото влияние на Китай. Той обаче отказа да посочи дали ще се присъедини към новия азиатски търговски пакт, подписна в неделя, който беше подкрепен и от Китай, съобщава Ройтерс.

Запитан на пресконференция във Уилмингтън, Делауеър, дали САЩ ще се присъединят към одобреното през уикенда от 15  държави споразумение Регионално всеобхватно икономическо партньорство с фокус към Азия, Байдън каза, че все още не може да обсъжда търговската политика на САЩ, защото не е встъпил в длъжност "и в момента имаме само един единствен президент".

"Ние съставляваме 25% от икономиката в света", посочи Байдън, визирайки САЩ. "Трябва да се приведем в съответствие с другите демокрации, които са още 25% или повече от световната икономика, за да можем да определим търговски правила, вместо Китай и други да ги диктуват, защото те се считат за единствените да го правят".

Подписването на споразумението за Регионално всеобхватно икономическо партньорство (RCEP) на Азиатско-тихоокеанската среща на върха в Ханой, Виетнам, създаде най-голямото търговско споразумение в света, обхващащо 30% от световната икономика и 30% от световното население, обединявайки за пръв път азиатски сили като Китай, Япония и Южна Корея.

Това споразумение бележи и още едно отслабване на влиянието на САЩ в региона, след като през 2017 г. президентът Доналд Тръмп се отказа от търговския пакт на 12 държави за Транстихоокеанското партньорство (TPP), който беше договорен, докато Джо Байдън беше вицепрезидент на Барак Обама, напомня Ройтерс.

Байдън също така каза, че има подробен търговски план, който ще обсъди на 21-ви януари 2021 г. - денят, след като той трябва да пол0жи клетва като следващия президент на САЩ.

Докато членовете на ТTP, включително Япония и много защитници на свободната търговия, изразиха надежда, че Байдън ще се присъедини към този търговски пакт, той говори малко по въпроса, а негови съветниците споделиха, че новият президент на САЩ няма веднага да премахне наложените от Тръмп мита върху вноса на китайски стоки.

Байдън посочи, че е казал на останалите световни лидери, че САЩ ще подхождат към търговията, настоявайки, че Вашингтон ще "инвестира в американски работници и ще ги направи по-конкурентоспособни", като гарантира, че трудовите и екологичните интереси ще бъдат представени при всякакви нови търговски преговори.

Запитан защо не би коментирал планове за търговски споразумения, след като той вече каза, че ще  присъедини САЩ обратно към Световната здравна организация и Парижкото климатично споразумение, Байдън отговори: "Питате ме дали бих се присъединил към конкретно предложение, подробностите за което сега се договарят само с тези организации. Това ще изисква преговори".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени