Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid пандемията доведе до световно "дългово цунами"

Снимка: imf.org

Коронавирусната криза тласна нивата на глобалния дълг до нов рекорден връх от над 272 трлн. долара през третото тримесечие, заяви Институтът за международни финанси (IIF), като предупреди за "атаката на дълговото цунами", съобщава бизнес телевизия CNBC.

Институтът прогнозира, че глобалният дълг ще счупи нови рекорди през следващите месеци, за да достигне 277 трлн. долара до края на годината, което би представлявало цели 365% от световния брутен вътрешен продукт.

Това се случва, след като правителствата по света засилиха подкрепата за компаниите и гражданите си на фона на глобалната пандемия, която доведе до настоявания за оставането на хората в къщи. Бизнесът също трябваше да търси алтернативно финансиране, тъй като икономическата дейност почти замря заради Covid-19 през пролетта. И двете събития доведоха до по-големи заеми и следователно до по-голяма задлъжнялост.

"Насърчен от рязкото нарастване на правителствените и корпоративни заеми, докато не отмине  коронавирусната пандемия, глобалният дълг се е увеличил с 15 трилиона долара през първите три тримесечия на 2020 г. и сега надхвърля 272 трилиона долара“, се посочва в последния доклад Global Debt Monitor на IIF.


Сред развитите държави дългът се повиши до над 432% от БВП през третото тримесечие - увеличение с цели 50% спрямо 2019 г. Съединените щати, които приложиха едни от най-големите антикризисни стимулиращи пакети в света за над 3 трлн. долара, представляват почти половината от този ръст на дълга.

В еврозоната правителствените действия доведоха до увеличаване на държавния дълг с 1,5 трлн. долара за същия период, достигайки 53 трилиона долара. Това все още е под рекорда за региона на единната валута от 55 трилиона долара през второто тримесечие на 2014 г., когато еврозоната се справяше с дълговата криза.

На развиващите се пазари нивата на дълга пък нараснаха до над 248% от БВП, като Ливан, Китай, Малайзия и Турция отбелязаха най-големи рътове на дълга на нефинансовия сектор.

Пандемията на коронавируса обаче не е единственият фактор, който е виновен за огромното ниво на глобален дълг. "Темпът на натрупване на глобален дълг е безпрецедентен от 2016 г. насам, нараствайки с над 52 трилиона долара", отбелязва Институтът за международни финанси.

"Въпреки че около 15 трилиона долара от този скок е регистриран през 2020 г. на фона на пандемията Covid-19, натрупването на дълг през последните четири години далеч надхвърля нарастването с 6 трилиона долара през предходните четири години", допълва IIF.

По-големите нива на дълга излагат правителствата, компаниите и домакинствата на по-висок риск по време на икономически спад, тъй като те са длъжни да обслужват този огромен по размери дълг.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени