Националното събрание на Франция (долната камара на парламента) прие спорен член на закона за глобалната сигурност, породил протести и критики в страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Разпоредбата предвижда една година затвор и 45 000 евро глоба за разпространение на кадри на лицето или на друг елемент за идентификация на силите на реда по време на операции, когато това "накърнява техния физически или психически интегритет".
В подкрепа на спорния член гласуваха 146 представители, а против 24. Мярката същевременно не трябва и да накърнява правото хората да бъдат информирани и при забраната за разпространение трябва да бъде констатирано, че има очевидно злонамерено намерение спрямо силите на реда.
Според критици на мярката обаче тя ще накърни правото на хората да бъдат информирани.
Новият френски закон за глобалната сигурност първо трябваше да разшири обхвата на действие на общинските полицаи и да структурира по-добре сектора на частните охранители. Но миналия месец парламентарното мнозинство на президента Еманюел Макрон добави към текста нови мерки, предназначени да отговорят на исканията на полицейски синдикати, оплакващи се все по-чести агресия и заплахи.
За утре се предвиждат протести в Париж и други градове срещу разпоредбите на новия закон по призив на журналисти и правозащитници.
Според тях приетата днес спорна мярка ще се прилага не само спрямо медиите, но и за всеки гражданин, който снима полицейска операция.
В последно време полицаите във Франция са критикувани заради използване на по-сурови тактики по време на протести или за арести на произволен принцип. Стотици жалби бяха депозирани също така срещу полицейски репресии по време на протестите на жълтите жилетки през 2018 г.