Кибератаките са стрували на руски компании и граждани до 3,6 трилиона рубли (около 49 милиарда долара) през тази година, заяви най-големият кредитор в страната Сбербанк (Sberbank).
Русия насърчи своите граждани да преминат към разплащания с банкови карти и да намалят използването на пари в брой, за да се опитат да ограничат сивата икономика, но броят на престъпленията, свързани с банкови карти, е нараснал с цели 500% тази година, изчисли Министерството на вътрешните работи на страната.
Станислав Кузнецов, заместник-председател на Сбербанк, който контролира сигурността и услугите, каза пред Ройтерс, че частният бизнес и обикновените руснаци са основните обекти на кибератаки, тъй като службите за държавна сигурност са по-добре защитени.
"Частният сектор е най-уязвимият, като кибератаките са били насочено към всички - от сметките на клиентите до финансовите данни и тръжните документи, в т.нар. "тъмна мрежа" има 2,3 милиона акаунти, които опериращи в Русия, които предлагат откраднатите данни", каза той.
Рускоезичните киберпрестъпници действат в Германия, Украйна и Венецуела, както и от Русия, заяви държавната Сбербанк, която управлява собствено звено за киберсигурност BI.ZONE, за да осигури ИТ защита и киберзащита на банката и на други.
Докато банките, включително Сбербанк, са по-добре защитени в сравнение с други части на икономиката, телефонните измами - когато клиентът е помолен от лице, което твърди, че е банков служител, да предостави данни за своята карта - стават все по-чести, посочи още г-н Кузнецов.
Той изчисли, че руснаците могат да загубят до 10 милиарда рубли от телефонни измами само тази година, като в същото време не представи данни за 2019 г.
Миналата година Руската централна банка регистрира над половин милион неразрешени операции по банкови сметки в страната, при които бяха откраднати 6,4 милиарда рубли от частни и корпоративни банкови сметки.