Основните американски фондови индекси достигнаха нови рекордни върхове при старта на първата за новата година сесия на търговия с оглед на надеждите, че продължаващите държавни стимули и масовата ваксинация срещу Covid-19 в САЩ ще допринесат за по-бързо възстановяване на глобалната икономика от коронавирусната криза.
Последва обаче заличаване на първоначалните печалби и търговията на Уолстрийт се оцвети в червено, тъй като инвеститорите сякаш изглежда обезпокоени от разрастващата се коронавирусна пандемия в страната и от бавното темпо на ваксинация, както и от новия по-заразен щам на вируса във Великобритания, който вече започна да се разпространява и в останалия свят.
Индексът на сините чипове DJIA се повиши за кратко при старта на търговията за 2021 г. до нов рекорден връх от 30 674 пункта, а широкият индекс S&P 500 до нов исторически връх от близо 3770 пункта, след което обаче и двата водещи индекса се оказаха под силен натиск от продажби, понижавайки се вече с над 1%.
Около два час след началото на американската търговия индексът DJIA вече губи над 450 пункта, понижавайки се с 1,54%, а индексът S&P 500 се понижава с 1,35%.
Технологичният индекс Nasdaq Composite пък се понижава с 1,26%, след като в началото на днешната търговия опита, но не успя да пробие над рекордния връх от 29-и декември около 12 973 пункта.
В рамките на изминалата 2020 г., когато стартира коронавирусната пандемия, индексът DJIA успя да се повиши със 7,3%, а индексът S&P 500 с 16,3%, като само в рамките на последното тримесечие те нараснаха съответно с 10,2% и с 11,7%.
Технологичният индекс Nasdaq пък отчете ръст от цели 43,6% през 2020 г., отбелязвайки най-солидно повишение от 2009 г. насам, като само през четвъртото тримесечие се повиши с 15,7 на сто.
Известно влияние върху настоящата негативна инвеститорска настройка оказва и напрежението преди изборите за два сенаторски поста в щата Джорджия във вторник, тъй като от този вот ще зависи и мнозинството в Сената на САЩ - дали ще остане в ръцете на републиканците, или ще попадне в ръцете на Демократическата партия, ако тя спечели и двете места.
Съдбата на дневния ред на новоизбрания президент Джо Байдън, включващ пренаписване на данъчния кодекс, повишаване на стимулите и разходите за инфраструктура, зависи много силно от сенатската надпревара в Джорджия, и дали демократическата партия няма да се окаже с пълно мнозинство и в двете камари на Конгреса на САЩ, след като те запазиха макар и крехкото си мнозинство в Камарата на представителите.
Инвеститорите се опасяват, че евентуално мнозинство на демократите и в Сената ще улесни прокарването на политиката на Джо Байдън, която се възприема като враждебна за пазарите на акциите на Уолстрийт и най-вече опасенията за обръщане на политиката на досегашния президент Доналд Тръмп за намаляване на данъците.