Макроикономически погледнато има доста пари, натрупани и от инвеститори, и от всички категории потребители. Тези пари са на границата да влязат на инвестиционния пазар. Виждаме поскъпване на всички активи, въпреки трудните времена, коментира пред Радио София Арно Пигелер, студент по икономика в Гьоте университет, финансов и икономически анализатор към България на младите. Работи в областта управление на активи на частни и институционални инвеститори.
Пигелер посочи, че както вече се е случвало (2017 г.), биткойнът може и „да рухне“, въпросът е дали и кога.
Реалният пазар за биткойна е доста по-малък, отколкото инвестиционният пазар. Донякъде това е причина за сриването, обясни още анализаторът. Той посъветва всеки, който е решил да инвестира, да определи какъв е неговият рисков профил.
Данните показват, че досега 2/3 от биткойните никога не са били използвани в трансакция и това показва, че те са актив за спекулативни, а не за практически цели.
„При другите валути потреблението от едни хора са приходи за други. При биткойните виждаме, че те дори не влизат в обращение. Това трябва да накара инвеститорите да се замислят дали нещо пречи стойността да слезе близо до нулата.“
По думите на Арно Пигелер инвеститорите, дори и дребните, се стремят към диверсификация и с това се обяснява интересът към други криптовалути.
Чуйте разговора на Георги Карамфилов с Арно Пигелер.